TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

MIEDNICA U KOBIETY. Horror w 4 odcinkach 

Zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni i powięzi dna miednicy. Mięśnie dna miednicy to nie seksualny biceps. Więcej nie znaczy lepiej. Wobec wielu sprzecznych informacji, błędów prowadzących do kłopotów i utrapienia, warto sprawy przepony miednicy uporządkować.
Część I 
Jest wiele przepon w ludzkim ciele np: wielki mięsień oddzielający jamę brzuszną i klatkę piersiową, czyli przepona oddechowa, także górny otwór klatki piersiowej czy przepona moczowo-płciowa. Przepona miednicy to dźwigacz odbytu (Levator ani) i mięsień guziczny (M. occygeus), przy czym przepona moczowo-płciowa to szersze pojęcie, obejmujące nie tylko układ mięśni głębokich, ale także pozostałe poziomy mięśni i powięzi w miednicy.
Poszczególne przepony w obrębie tułowia współpracują ze sobą utrzymując prawidłowy gradient ciśnień w poszczególnych komorach ciała. Jeśli pojawi się zaburzenie w jednej z przepon, każda z pozostałych zareaguje. Zmiana napięcia w obrębie górnego otworu klatki piersiowej (między szyją a obojczykiem), spowoduje zmianę napięcia w obrębie przepony moczowo-płciowej. Ten fakt anatomiczny powoduje, że objawy pojawiające się na poziomie miednicy mogą być konsekwencją zaburzeń w innych częściach ciała.
Wniosek: zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni i powięzi dna miednicy mogą być spowodowane zaburzeniami na innych piętrach.
Część II 
Mięśnie dna miednicy znajdują się w obszarze, gdzie zbiegają się napięcia z obu kończyn dolnych, które stanowią "naprężniki", jak liny podtrzymujące wiszący most, dla narządów miednicy mniejszej.
Wniosek: zmiana napięcia na poziomie dna miednicy może wynikać z przebytych urazów, utrzymujących się dysfunkcji w obrębie kończyn dolnych.
Część III
Czy w sile jest siła? Zbyt dużym uproszczeniem jest, że jeżeli coś źle funkcjonuje w układzie mięśniowo-powięziowym, to z powodu osłabienia mięśni (luźne, słabe, cienkie, uszkodzone). To tylko jedna część zaburzeń, kolejny rodzaj dysfunkcji to nadmierne, przewlekłe napięcie. "Siła" mięśnia polega na zdolności do natychmiastowego reagowania na zmieniające się warunki środowiskowe, a zatem mięsień powinien być elastyczny i być w pełni pobudliwy na impuls nerwowy. Elastyczność i pobudliwość mięśniowa uzależniona jest przede wszystkim od stanu systemu powięziowego. Powięzi to złożony układ tkanki łącznej otaczający poszczególne włókno, pęczek mięśniowy i cały mięsień. Są odpowiedzialne za prawidłową aktywację mięśnia podczas zadziałania impulsu nerwowego. W związku z tym, jeśli mamy niewydolność mięśniową pod postacią osłabienia lub nadmiernego napięcia, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z odpowiednio wyszkolonym fizjoterapeutą lub osteopatą, który na podstawie badania i szczegółowego wywiadu będzie mógł określić źródło problemu i w oparciu o hipotezę terapeutyczną przeprowadzić odpowiednią terapię. Ponadto, dysfunkcja w zakresie miednicy, wg. teorii M.Jantosa, pochodzi z zaburzeń w zakresie powięzi okołocewkowej.
Wniosek: wobec obecnego stanu wiedzy, dysfunkcje mięśni mają swoje źródło w zaburzeniach powięziowych.
Część IV
Czy zatem ćwiczyć mięśnie dna miednicy (tzw ćwiczenia Kegla)? W celu leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu czy zaburzeń statyki, czyli obniżenia narządu rodnego (kiedy są słabe, hipotoniczne mięśnie), czy może w zaburzeniach wynikających z nadmiernego, przewlekłego napięcia przepony miednicy (wulwodynia, parcia czy naglące nietrzymanie moczu, nawrotowe dolegliwości pęcherzowe czy niektóre zaburzenia w zakresie odbytu czy jelita grubego). Dla zaburzeń spowodowanych osłabieniem mięśni, ćwiczenia 8 skurczów na dobę z długą, efektywną przerwą między skurczami powinno być korzystne. Pod warunkiem uruchomienia odpowiednich mięśni, bez napinania mięśni brzucha, ud, pośladków. Dla kobiet z tendencją do nadmiernego napięcia przepony miednicy, ćwiczenia Kegla mogą przynieść nasilenie dolegliwości. Nawet kobieta z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (osłabione, uszkodzone mięśnie), na skutek ćwiczeń, może wygenerować dolegliwości. Nie wiadomo bowiem czy ćwiczenia są wykonywane prawidłowo i czy te słabe mięśnie nie mają również tendencji do przewlekłego skurczu.
Wniosek: ćwiczenia mięśni miednicy powinny być wykonywane pod kontrolą biofeedbacku (czujnik w pochwie lub odbycie) u pacjentki po terapii spastycznych mięśni dna miednicy i odległych dysfunkcji. Miednica jest ofiarą innych przeciążeń. Horror polega na tym, że katujesz ofiarę, jeśli ćwiczysz bez kontroli i poszukania źródła problemu. Tylko pod pewnymi warunkami ćwiczenia Kegla przyniosą korzyść. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *