Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
sprawdź szczegóły

Certyfikowany Ośrodek

Ośrodek Terpa oraz nasi specjaliści posiadają Akredytację Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością

Indywidualne podejście

Indywidualny plan dietetyczny oraz  spersonalizowany plan zajęć ruchowych jest dostosowany do potrzeb i możliwości Pacjenta

Zróżnicowane możliwości

W zależności od stanu zdrowia Pacjenta, redukcję masy ciała wspiera leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne leczenie otyłości

Doświadczeni specjaliści

Nasi Pacjenci otrzymują wsparcie specjalistów na każdym etapie leczenia. Zapewniamy konsultacje lekarsko-dietetyczne, zajęcia z fizjoterapeutą oraz opiekę psychologa

W Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 51% kobiet oraz 62% mężczyzn

Polacy znajdują się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Z otyłością na całym świecie zmaga się ponad 880 mln ludzi.

Otyłość nie jest defektem kosmetycznym, to choroba, która wymaga leczenia. Z otyłością powiązanych jest prawie 200 różnych chorób. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, sprzyjają rozwojowi nowotworów (np. piersi u kobiet po menopauzie, endometrium, raka okrężnicy, wątroby, trzustki i jajnika) i zwiększają ryzyko zgonu. Otyłość przyczynia się również do bezdechu sennego, zaburzeń oddychania oraz schorzeń ortopedycznych.

Bariatra - chirurgiczne leczenie otyłości w Lublinie

Świadczymy porady i wizyty konsultacyjne w zakresie leczenia chorób związanych z leczeniem otyłości 

Leczenie otyłości Lublin

Otyłość i nadwaga to jedne z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych XXI w. Wiele osób bagatelizuje problem otyłości, zrzucając winę na niezdrowy tryb życia genetykę i zły sposób odżywiania. Badania wykazują, że zdecydowana mniejszość jest świadoma zagrożeń, jakie niesie za sobą ta choroba. Otyłość ma również wpływ na zdrowie psychiczne osób, zmagających się z tym problemem. Stygmatyzujące podejście społeczeństwa, a częsta marginalizacja chorych zwiększa ryzyko występowania stanów lękowych, depresyjnych, zaburzeń odżywiania, czy fobii społecznej. Warto uświadamiać, jak ważne jest odpowiednie podejście i sukcesywne leczenie otyłości w Lublinie, w którym znajduje się nasz gabinet, dbamy o to, aby zapewnić pacjentom pomoc, odpowiednią diagnostykę, terapię i wsparcie psychiczne.

 

Opinie o naszych specjalistach możesz sprawdzić na: https://www.znanylekarz.pl/placowki/terpa-gabinety-i-osrodek

Następstwa zdrowotne otyłości

Według szeregu badań i analiz, z otyłością powiązanych jest ponad 200 różnych chorób. Jest ona zagrożeniem zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. W przypadku otyłość szczególnie zagrożone są: układ krążenia, układ pokarmowy i układ kostno-stawowy. Wzmożona akumulacja tkanki tłuszczowej przyczynia się do powstawania cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, demencji. Osoby zmagające się z otyłością narażone są również na zawał serca, zaburzenia hormonalne (w tym bezpłodność), czy zaburzenie bariery antyrefluskowej.

Bariatra Lublin - czym się zajmuje?

Bariatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem otyłości. Bariatra to lekarz specjalizujący się w leczeniu otyłości. Proces leczenia dotyczy osób ze zdiagnozowanym II lub III stopniem otyłości. Bariatra, w porównaniu do dietetyka, zajmuje się również dogłębną diagnostyka stanu zdrowia pacjenta. II i III stopień otyłości stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dlatego tak ważna jest kompleksowa diagnostyka i terapia prowadzona przez wyspecjalizowanego lekarza. Bariatra zleca również psychoterapię, ponieważ zaburzona relacja z jedzeniem częstoma podłoże psychiczne.

Bariatra - chirurgiczne leczenie otyłości

Na chirurgię bariatryczną składa się szereg różnego rodzaju zabiegów mających na celu ograniczenie wchłaniania pokarmu. W wyniku tego możliwa staje się utrata masy ciała oraz utrzymanie prawidłowej wagi pacjenta. Z zabiegiem związanych jest wiele korzyści, które są wynikiem zrzucenia nadprogramowych kilogramów, będących przyczyną rozwoju wielu chorób.

Bariatra - Lublin

W naszym gabinecie otaczamy pacjentów opieką już od samego początku, co pozwala na komfortowy przebieg procesu diagnostycznego oraz leczenia. Do naszej pracy podchodzimy w kompleksowy i zaangażowany sposób, aby zapewnić pacjentom poczucie komfortu oraz spokoju, które są niezwykle ważnymi aspektami wpływającymi na ich proces terapeutyczny.

Leczenie otyłości - Lublin

Posiadamy popartą praktyką wiedzę oraz doświadczenie pozwalające nam na przeprowadzenie chirurgicznego leczenia otyłości. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu dodatkowych informacji, możesz się z nami skonsultować w celu uzyskania potrzebnych informacji do podjęcia optymalnej decyzji oraz profesjonalnej porady. Wizyta w naszym gabinecie obejmuje szereg konsultacji mających na celu kompleksowe podejście do pacjenta i problemu otyłości, z którym się boryka. Staramy się zapewnić nie tylko profesjonalne podejście do schorzenia, ale również wsparcie psychiczne, które w tym okresie jest szczególnie istotne.

KONSULTACJE LEKARSKO-DIETETYCZNE

To stopniowy program utraty masy ciała ukierunkowany na zmianę stylu życia oraz nawyków żywieniowych. Obejmuje konsultacje specjalistyczne z lekarzem, dietetykiem.

Pacjent pozostaje pod opieką specjalisty przez okres 3 miesięcy. W ramach pakietu odbywa się 5 spotkań oraz dwa jadłospisy dostosowane do potrzeb oraz możliwości Pacjenta :

  • Spotkanie I: szczegółowy wywiad, badanie fizykalne, pomiary antropometryczne, wywiad żywieniowy, ustalenie planu leczenia, kwalifikacja do ewentualnej farmakoterapii.
  • Spotkanie II: Omówienie badań laboratoryjnych, edukacja żywieniowa, praca nad nawykami i zmianą stylu życia. Indywidualny jadłospis.
  • Spotkanie III: Konsultacja lekarska, badanie antropometryczne, edukacja żywieniowa, praca nad nawykami żywieniowymi i zmiana stylu życia. Indywidualny jadłospis.
  • Spotkanie IV: Konsultacja lekarska, badanie antropometryczne, edukacja żywieniowa, praca nad nawykami żywieniowymi i zmiana stylu życia.
  • Spotkanie V: Konsultacja lekarska, pomiary antropometryczne,  spotkanie podsumowujące.
  • Czas opieki specjalisty: 3 miesiące
  • Cena pakietu (1 miesiąc) – 399,00 zł

PAKIET WIELOSPECJALISTYCZNY

 

Pakiet START – program utraty  masy ciała bazuje na współpracy pacjenta z lekarzem, dietetykiem, fizjoterapeutą i psychologiem. W naszym programie wykorzystujemy farmakoterapię, plany dietetyczne w szczególny sposób skierowanie na budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych połączonych z psychodietetyką, zwiększenie aktywności fizycznej w ramach indywidualnie dobranych ćwiczeń oraz opiekę psychologiczną.

 

Pakiet obejmuje: 

  • 2 spotkania z lekarzem podczas których zostanie zebrany wywiad, badanie fizykalne, pomiar masy ciała, zlecenie badań laboratoryjnych i ewentualna kwalifikacja do farmakoterapii

  • 3 spotkań z dietetykiem podczas których zostanie zebrany wywiad żywieniowy, ustalenie celów razem z pacjentem, praca nad nawykami żywieniowymi

  • 12 spotkań z fizjoterapeutą

  • 1 spotkanie z psychologiem

  • badania laboratoryjne

 

Badania laboratoryjne:

  • morfologia krwi
  • glukoza na czczo
  • lipidogram
  • TSH
  • kreatynina
  • ASP alt Ew. Ggtp
  • mocz badanie ogólne

Spotkania z fizjoterapeutą:

  • Zajęcia odbywają się na siłowni w Ośrodku Terpa z udziałem trenera personalnego, fizjoterapeuty (1:1). W zależności od warunków atmosferycznych fizjoterapeuta prowadzi również spotkania zachęcając do innych aktywności na zewnątrz tj. basen, bieganie, Nordic Walking, trening na świeżym powietrzu.
  • Pacjent uczą się podstaw pracy mięśni, wspólnie dostosowujemy rodzaje aktywnego wypoczynku, które z powodzeniem mogą zostać z pacjentem na dłużej.
  • Treningi: siłowy, wydolnościowy, koordynacyjno-równoważny, stretchingowy itp.
  • Badanie z użyciem testów funkcjonalnych.
  • Ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne.

 

Z uwagi na długotrwałość procesu utraty masy ciała po wstępnym 3-miesięcznym okresie, dalsze spotkania z terapeutami będą ustalane indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta w pakietach miesięcznych.

  • Czas opieki specjalisty: 3 miesiące
  • Cena pakietu (1 miesiąc) – 847,00 zł

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU BARIATRYCZNEGO

Przygotowanie do zabiegu bariatrycznego powinno trwać min. 3 miesiące. W tym okresie pacjent powinien przebywać pod opieką zespołu specjalistów. W Ośrodku Terpa oferujemy pacjentom przygotowanie do zabiegu chirurgicznego oraz opiekę po operacji.

Pakiet przygotowania do zabiegu oraz opieki po operacji obejmuje:

– Wizytę kwalifikacyjną z oceną stanu zdrowia i odżywiania.

– Ocena masy ciała, BMI, parametrów antropometrycznych.

– Diagnostykę przedoperacyjną.

– Konsultacje specjalistyczne oraz ocena chorób wywołanych otyłością. O potrzebie konsultacji decyduje lekarz prowadzący:

  • diabetologiczna,
  • chirurgiczna,
  • kardiologiczna,
  • pulmonologiczna.

– Konsultacja z psychologiem oraz ocena zaburzeń łaknienia. Określenie gotowości pacjenta do współpracy, zrozumienia istoty zabiegu, wykluczenie przeciwskazań bezwzględnych.

– Badania:

  • badania laboratoryjne,
  • USG serca,
  • EKG,
  • spirometria.

– Plan żywieniowy oraz wstępna reedukacja masy ciała pod kontrolą dietetyka.

–  Treningi personalne pod kontrolą fizjoterapeuty z uwzględnieniem możliwości oraz ograniczeń pacjenta. Fizyczne przygotowanie do zabiegu oraz nauka ćwiczeń, które ułatwią aktywizacje ruchową po zabiegu tj. technika wstawania z łóżka, techniki oddechowe, treningi relaksacyjne.

 

Chirurgiczne leczenie otyłości może stanowi element oraz (w niektórych przypadkach) kontynuację kompleksowego leczenia otyłości. Podstawowe kryteria kwalifikacji do operacji bariatrycznej:

  • wiek pacjenta
  • indeks masy ciała  BMI ≥40 kg/m2 niezależnie od kontroli glikemii
  • pacjenci chorujący na cukrzycę z BMI ≥ 35 kg/m2, u których cukrzyca jest źle kontrolowana leczeniem farmakologicznym.

Decyzje o kwalifikacji pacjenta do zabiegu chirurgicznego podejmuje chirurg. Zabieg operacyjny wymaga odpowiedniego przygotowania oraz ścisłej współpracy zespołu specjalistów: lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty oraz psychologa.  Zabieg ma na celu stworzenie pacjentowi warunków do stopniowej redukcji masy ciała przy zachowaniu zalecanego przez specjalistów stylu życia oraz zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby towarzyszące otyłości. Chirurgiczne leczenie otyłości nie jest jednoznaczne z reedukacją masy ciała oraz powrotem do braku ograniczeń żywieniowych.

OPIEKA PO ZABIEGU BARIATRYCZNYM

– Konsultacje specjalistyczne:

  • chirurgiczna
  • dietetyczna
  • psychologiczna

– Kompleksowa ocena medyczna stanu zdrowia pacjenta oraz badania laboratoryjne.

– Aktywizacja motoryczna pod kontrolą fizjoterapeuty.

– Zalecenia dotyczące dalszego postepowania ustalane indywidualnie z lekarzem prowadzącym.

Opis oraz przygotowanie do zabiegu:

Zabieg wykonywany jest techniką laparoskopową, polega na zmniejszeniu objętości żołądka. Operacja wpływa przede wszystkim na regulacje hormonów regulujących spożycie pokarmów (greliny i polipeptydu PYY) oraz mechaniczne ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów.

  • otyłość III stopnia (BMI>40 kg/m2)
  • otyłość II stopnia (BMI>35 kg/m2), z uwzględnieniem dodatkowych chorób związanych z zaawansowaną nadwagą tj. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów.

Okres przygotowania do zabiegu powinien trwać min. 3 miesiące. Plan przygotowania do zabiegu określony jest indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Wymagane są konsultacje specjalistyczne oraz zlecone badania specjalistyczne. Przygotowanie do zabiegu obejmuje również wstępną redukcję masy ciała pod kontrolą dietetyka, ćwiczenia fizyczne pod kontrolą fizjoterapeuty,  eliminacja nałogów, przygotowanie mentalne we współpracy z psychologiem.

Przeciwwskazania do zabiegów bariatrycznych:

  • zaburzenia psychiatryczne — zaburzenia osobowości, ciężka depresja,
  • Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
  • nadmierny, chorobliwy apetyt,
  • brak możliwości właściwej, długofalowej opieki pooperacyjnej,
  • choroby zagrażające życiu w krótkim okresie czasu,
  • brak współpracy ze strony chorego oraz brak zrozumienia istoty zabiegu
  • okres 12 miesięcy poprzedzający planowaną ciąże, ciąża, karmienie piersią.

Po operacji bariatrycznej pacjent powinien być gotowy na trwałe wprowadzenie zmian w stylu życia, które obejmują:

  • stosowanie zasad zbilansowanej diety, zgodnie z zaleceniami dietetyka,
  • umiarkowaną aktywność fizyczną, początkowo pod opieką fizjoterapeuty,
  • całkowity zakaz palenia tytoniu
  • całkowity zakaz spożywania napojów gazowanych,
  • regularne kontrole oraz badania,

Planowanie ciąży jest możliwe od 24 miesięcy po zabiegu.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Efekty utraty masy ciała zależą w głównej mierze od stosowania się do zaleceń, przestrzegania diety oraz podejmowania aktywności fizycznej. U pacjentów z  BMI ≥40 kg/m2 najskuteczniejszą metodą osiągnięcia trwałej redukcji masy ciała, prowadzącą do ustępowania chorób współistniejących, poprawy jakości życia jest leczenie chirurgiczne.

Tak. Najwcześniej 24 miesiące po przeprowadzonym zabiegu. Wskazane jest również konsultacja z ginekologiem.

Alkohol jest niedozwolony w pierwszych tygodniach po zabiegu. Całkowicie zabronione jest spożywanie napoi gazowanych (w tym alkoholowych).  Po upływie kilku tygodni od zabiegu nie zaleca się spożywania alkoholu, jednak jest dozwolony w rozsądnych ilościach.

Proponowany przez dietetyka plan żywieniowy ma na celu głównie zmianę nawyków żywieniowych, czego efektem jest utrata masy ciała. Należy stosować się do ogólnych zasad zdrowego żywienia: powinno się spożywać 5 posiłków dziennie, ale o małej objętości. Podczas konsultacji z lekarzem, dietetykiem każdy z pacjentów otrzymuje indywidualne zalecenia odnośnie dalszego postępowania w trakcie i po leczeniu.

Zgodnie z nowymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia z listopada 2020 roku dorośli (18-64 lata) powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności.

Rekomendacje

Ośrodek rekomendowany przez:

Nasi specjaliści

 W trakcie programu pozostajesz pod opieką zespołu naszych specjalistów

lek. Stanisław Hetman

Specjalista Chirurgii Ogólnej

Kierownik Bloku Operacyjnego I Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie.

Asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej.

W praktyce zawodowej zajmuję się proktologią, flebologią, leczeniem operacyjnym przepuklin brzusznych i pachwinowych ze szczególnym uwzględnieniem metod małoinwazyjnych (laparoskopowych i videoskopowych: TEP, TAPP, IPOM), dermatochirurgią oraz onkologią przewodu pokarmowego.

lek. Adrianna Denysiuk

Lekarz, Dietetyk

Absolwentka kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Absolwentka kierunku dietetyka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Posiada certyfikat profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.  

Lekarz z Akredytacją Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością

>>

mgr Aleksandra Morawska

Fizjoterapeuta

Absolwentka fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, wolontariusz w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, animator Sercańskich obozów narciarskich oraz żeglarskich. Współprowadziła zajęcia sportowe dla dzieci z MPDz i przepuklinami oponowo-rdzeniowymi oraz była instruktorem na obozach dla dorosłych z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Niedawno ukończyła także staż zagraniczny w Termach Lamalou Les Bains we Francji. Prywatnie wielbicielka ruchu w każdej postaci.

W Ośrodku Terpa prowadzi: projekt WAŻKA, masaż bańką chińską, Nordic Walking oraz treningi personalne.

Umów się na wizytę

Rejestracja:

501 018 138 

81 442 72 72

Cennik:

PAKIET 1:

Cena pakietu1 (1 miesiąc) – 399,00 zł

PAKIET 2: 

Cena pakietu1 (1 miesiąc) – 847,00 zł



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@www.terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.