Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Adaptacja do żłobka i przedszkola – pomocne wskazówki psychologa

Adaptacja do żłobka i przedszkola

Przeważnie, gdy robimy coś po raz pierwszy, to towarzyszą nam różne emocje. Może to być strach, jak i smutek, ale również ekscytacja lub radość. Jeżeli możemy, to staramy się przygotować na nieznaną sytuację. Tak samo jest z dziećmi, które wkraczają w nowy etap swojego życia i idą do żłobka lub przedszkola. Dla większości dzieci dom jest bezpieczną i dobrze im znaną przystanią, a pójście do nowego miejsca, jakim jest np. przedszkole może wzbudzić u dziecka (i rodziców) skrajne emocje. Co zrobić żeby adaptacja do żłobka i przedszkola była łatwiejsza i jak pomóc twojemu dziecku przejść przez ten etap? Zobacz i sprawdź kilka pomocnych wskazówek:

  1. Zapoznaj dziecko z innymi dziećmi

Adaptacja do żłobka i przedszkola to dla dziecka duże wyzwanie dlatego najlepiej zacząć kilka tygodni wcześniej, aby maluch miał czas na poznanie sali, placu zabaw, dostępnych zabawek, personelu, dzieci i reguł panujących w danej placówce. Pomóż dziecku i to ty przedstaw je innym dzieciom znajdującym się w grupie.  Na początku należy towarzyszyć dziecku i wprowadzić je w nowe otoczenie, poprzez aranżowanie sytuacji społecznych.

Przykład: Weź piłkę i zacznij ją turlać lub rzucać do swojego dziecka. Po chwili zaproś do zabawy jeszcze inne dziecko i na zmianę turlaj piłkę raz do jednego, a raz do drugiego dziecka. Później zaproponuj, aby dzieci turlały piłkę do siebie bez twojej ingerencji, ale nadal bądź obok. W ten sposób budujesz poczucie bezpieczeństwa między dziećmi.

  1. Zbuduj bezpieczną więź z minimum 1 opiekunem

Przedstaw swoje dziecko wszystkim opiekunom i personelowi, aby poczuło się bezpieczniej. Dobrym pomysłem będzie również zabranie z domu ulubionej zabawki dziecka, która będzie pretekstem do zaczęcia rozmowy z nauczycielami.

Przykład: Podejdź wraz ze swoim dzieckiem do Pani przedszkolanki i powiedz, że jest to ulubiony samochodzik Krzysia, który przywiózł z wakacji. Pani przedszkolanka na pewno się zainteresuje i zacznie zadawać kolejne pytania, aby zbudować relację z dzieckiem. Dzięki temu dla dziecka nie będzie to już obca osoba, a Pani, której również podobał się samochodzik.

  1. Angażuj dziecko w nową sytuację

Dziecko powinno czuć się ważne podczas przygotowywań związanych z pójściem do placówki. Dlatego razem pójdźcie na zakupy, aby dziecko samo mogło wybrać worek lub kapcie do przedszkola (oczywiście pod nadzorem rodziców). Dodatkowo wieczorem przed pójściem spać możesz razem z dzieckiem wybrać ubranka, jakie chciałoby założyć następnego dnia (pamiętaj, żeby były wygodne i nie sprawiały problemów z zakładaniem) lub ustalić co zje przed wyjściem z domu do przedszkola.

  1. Rozmawiaj o emocjach

Rozmawiaj z dzieckiem o emocjach zarówno przyjemnych (poznanie przyjaciół), jak i nieprzyjemnych (odmowa zabawy), które mogą pojawić się w placówce. Natomiast nigdy nie mów do dziecka – „nie płacz”, „nie masz się czym martwić”, ponieważ takie komunikaty w żaden sposób mu nie pomagają.

  1. Stosuj klarowne komunikaty podczas pożegnania

Na początku adaptacji, kiedy dziecko ma problem z rozstawaniem się z rodzicem, bardzo ważne są jasne komunikaty. Powiedz dokładnie dziecku, jaki jest plan jego dnia i kiedy zostanie przez Ciebie odebrane. Nigdy nie mów dziecku, że jeżeli będzie niegrzeczne, to zostanie w placówce na noc! Pamiętaj, że dziecku udzielają się twoje emocje, dlatego bądź opanowany, chociaż może to być trudne.

Przykład: Dzisiaj w przedszkolu będziecie się bawić zabawkami w sali, później pójdziecie na plac zabaw, a potem będzie obiad. Po obiedzie mama Cię odbierze.

Jeżeli to nie wystarcza, możesz długopisem narysować na dłoni dziecka i swojej małe serduszko. Ten „tatuaż” będzie symbolem znaczącym, że rodzice niedługo wrócą i odbiorą dziecko z placówki. Przykład: Zobacz Krzysiu i ty i ja mamy narysowane na ręce serduszko. Jeżeli zrobi Ci się smutno lub będziesz za mną tęsknił, to popatrz na serduszko, które przypomni Ci, że mama niedługo po Ciebie wróci.

Pamiętaj, że adaptacja do żłobka i przedszkola to proces indywidualny – każde dziecko jest inne, dlatego adaptacja jednego dziecka będzie trwała kilka dni, a innego kilka miesięcy. Zacznij od zostawiania dziecka w placówce na godzinę, a później wydłużaj coraz bardziej ten czas. Nie poddawaj się i trzymaj się podstawowych zasad, a twój maluch przystosuje się do nowej sytuacji.

 

adaptacja do żłobka i przedszkola

Autor: mgr Magdalena Małaj

🧸 Jeśli potrzebujesz wsparcia i chcesz umówić się na poradę, aby w indywidualny sposób dowiedzieć się jak wspierać Twojego dziecko w tym wyjątkowym czasie – zarezerwuj  wizytę:

Magdalena Małaj – ZnanyLekarz.pl



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@www.terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.