Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zabiegi ginekologiczno-położnicze

Przed umówionym terminem wizyty, prosimy o zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi wykonywanego zabiegu.
W przypadku wątpliwości oraz dodatkowych pytań, prosimy o kontakt: 501-018-138.

Niektóre zabiegi wymagają specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i określonego postępowania po zabiegu. Lekarz prowadzący o tym uprzedzi.

Badania i zabiegi są opisane w zakładkach, szczegółowe pytania należy kierować do lekarza prowadzącego. Lekarz może przekazać indywidualne zalecenia pacjentce/pacjentowi.

Przed wizytą prosimy uprzedzić lekarza o przyjmowanych lekach, nawet tych na pozór nieznaczących (np. aspiryna), oraz o współistniejących chorobach (szczególnie o: wadach serca, zaburzeniach krzepnięcia, rozruszniku serca i chorobach infekcyjnych).

Czas trwania wizyt jest różny u poszczególnych specjalistów. Wizyty najczęściej trwają od 20 do 60 min.

Na czym polega?

Zabieg jest stosowany na świecie od 10 lat, przy czym w  Polsce jest to postępowanie innowacyjne. Histeroskopia zwana histeroskopią Bettocchiego (od nazwiska twórcy tej metody) polega na założeniu minihisteroskopu przez pochwę i szyjkę macicy (bez zakładania wzierników, stąd zabieg ten może być wykonywany u kobiet, które nie współżyły seksualnie) – do jamy macicy. Ponieważ wielkość i kształt histeroskopu dopasowuje się do naturalnego kształtu wejścia do macicy, wprowadzanie histeroskopu nie jest bolesne (albo jest nieznacznie bolesne). W histeroskopie jest kamera i kanał roboczy. W kanale szyjki i w jamie macicy w zależności od zastanej sytuacji (wszystko pod kontrolą wzroku, pacjentka może oglądać zabieg na ekranie) można wykonać pobranie wycinków do badania histopatologicznego i bakteriologicznego, usunąć polip endometrialny, mięśniak, zresekować przegrodę macicy czy uwolnić zrosty wewnątrzmaciczne. Zabieg trwa 10-40 minut (szczególnie jeśli zmiany są liczne). Jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy. Czasami zdarza się, że nie udaje się przeprowadzić histeroskopii  w warunkach ambulatoryjnych lub planowany zabieg byłby długi lub bolesny dla pacjentki, pacjentka jest kierowana do szpitala celem przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Znieczulenie?

Zasadą histeroskopii ambulatoryjnej jest niestosowanie żadnego znieczulenia. Jeśli pacjentka wolałaby zastosować leczenie przeciwbólowe, proponuję przyjęcie 1-2 tabletek APAPu na 1-2 godziny przez zabiegiem.

Badanie histopatologiczne?

Materiał tkankowy z kanału szyjki lub z jamy macicy jest wysyłany do badania. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie.

Postępowanie po zabiegu?

Plamienie może utrzymywać się do 3 dni po zabiegu. Do czasu ustąpienia plamienia zalecane jest niepodejmowanie stosunków seksualnych.

Na czym polega?

Celem zabiegu jest umieszczenie wkładki w jamie macicy. Zabieg zazwyczaj nie wymaga rozszerzania szyjki macicy. Zabieg trwa zazwyczaj kilka minut (w zależności od warunków). Przed zabiegiem wykonane jest badanie ultrasonograficzne (usg) narządu rodnego. Po założeniu wkładki ponownie wykonuje się usg celem potwierdzenia prawidłowej lokalizacji wkładki.

Znieczulenie?

Nie jest potrzebne.

Badanie histopatologiczne?

Nie wykonuje się.

Jak się przygotować?

Nie wymaga specjalnego przygotowania. Wkładkę zakłada się w pierwszej fazie cyklu. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku. Można na 1-2 godziny przed zabiegiem przyjąć 1  tabltkę  paracetamolu (podwyższenie progu bólowego).

Postępowanie po zabiegu?

Pacjentka jest zabezpieczona antykoncepcyjnie już od chwili założenia wkładki. Wskazana jest wizyta kontrolna (ocena lokalizacji wkładki w usg) po kolejnej miesiączce. Wkładka z miedzią (bez systemu terapeutycznego) może pozostawać w macicy przez 10 lat, wkładka z hormonem gestagenowym (Mirena / Levosert / Kyleene) jest zakładana na 5 lat a Jaydesse (najmniejsza wkładka zakładana jest na 3 lata).

Na czym polega?

Po uchwyceniu nitek wkładki pociąga się za nie i wkładka wysuwa się z macicy. Jest to postępowanie nieprzyjemne, ale trwa bardzo krótko. Postępowanie jest bardziej skomplikowane, jeśli nitek nie widać (są w kanale szyjki lub się urwały).

Znieczulenie?

Nie jest stosowane.

Badanie histopatologiczne?

Zazwyczaj nie jest wykonywane.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Należy poinformować lekarza o przebytym zapaleniu miednicy lub wadzie serca – lekarz zaleci wówczas zastosowanie antybiotyku w profilaktyce infekcji.

Postępowanie po zabiegu?

Nie ma specjalnych zaleceń. Pacjentka powinna pamiętać, że nie jest już zabezpieczona antykoncepcyjnie.

Na czym polega?

Celem jest pobranie drobnego fragmentu błony śluzowej jamy macicy do badania histopatologicznego. Przez szyjkę macicy zakładany jest cienki dren (Pipella) i z zastosowaniem podciśnienia pobierane jest endometrium (biopsja rysowa). Jest to zabieg diagnostyczny, trwa 2 minuty.

Znieczulenie?

Nie jest stosowane, zabieg jest niebolesny.

Badanie histopatologiczne?

Drobne fragmenty śluzówki przesyłane są do badania. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie.

Postępowanie po zabiegu?

Plamienie może utrzymywać się do 3 dni po zabiegu. Do czasu ustąpienia plamienia zalecane jest niepodejmowanie stosunków seksualnych.

USG w ciąży to jedno z podstawowych badań prenatalnych. Warto więc wiedzieć, jak interpretować wyniki USG prenatalnego. O częstotliwości USG w ciąży zwykle decyduje lekarz prowadzący ciążę. Badanie USG jest bardzo ważne, bo informuje o stanie dziecka. Dla samych rodziców badanie to istotne jest także dlatego, że mogą zobaczyć swoje dziecko, jeszcze zanim pojawi się ono na świecie.

Zazwyczaj w ciąży niepowikłanej wykonujemy badanie usg 3 krotnie. 

  • Pierwsze badanie (sondą przezpochwową i ewentualnie przez brzuch) wykonywane jest między 11tyg-13tyg+6 dni. Zwane jest „skanem gentycznym „. Prócz oceny wielkości płodu, jego budowy, oceny trofoblastu i jajników określa się przejaśnienie karku (NT) i obecność kości nosowych (NB). Te wykładniki (NB i NT), jeśli są prawidłowe, informują nas o braku podejrzenia najczęstszych wad genetycznych u płodu. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, nie oznacza to, że dziecko jest chore. Można poszerzyć diagnostykę ultrasonograficzną o ocenę fali przepływu w przewodzie żylnym (DV) i ocenę przepływu przez zastawkę trójdzielną u płodu (badania dopplerowskie). Wobec nieprawidłowych wyników, jeśli pacjentka tak zdecyduje, zostaje skierowana na amniopunkcję (badanie płynu owodniowego uzyskanego na drodze nakłucia worka owodniowego).
  • Kolejne badanie wykonywane jest między 20-24 tygodniem ciąży. To badanie oceniające wielkość i struktury płodu a także długość kanału szyjki macicy (najczęściej sondą dopochwową) – o ile ocena szyjki nie była wykonywana w innym terminie.  Oceniane są także nerki matki.
  • Ostatnie badanie wykonujemy w ciąży 32-34 tygodnie sondą przezbrzuszną. Ocenia się wielkość i struktury płodu, łożysko, wody płodowe oraz wykładniki dobrostanu płodu (przepływy dopplerowskie).

Wyniki badania USG: podstawowe skróty w badaniu USG ciąży
AC – obwód brzucha dziecka
AFI – wskaźnik płynu owodniowego
ASP – akcja serca płodu
BPD – wymiar dwuciemieniowy główki, czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia
AUA – średni wiek ciąży wg USG
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli od czubka głowy do końca tułowia dziecka, a dokładnie do kości ogonowej
EDD – przybliżona data porodu
EFW – przybliżona waga dziecka
FHR – bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę
FL – długość kości udowej
GA – wiek ciążowy według ostatniej miesiączki
GS – średnica pęcherzyka ciążowego
HC – obwód główki
HL – długość kości ramiennej
LMP – data ostatniej miesiączki
NB – kość nosowa
NF – fałd karkowy
NT – przezierność karkowa
OM – ostatnia miesiączka
TP – termin porodu
YS – pęcherzyk żółtkowy

Po badaniu USG dostaniesz wydruk ze zdjęciami swojego dziecka w brzuchu i opis badania USG.

Na czym polega?

Celem jest diagnostyka kanału szyjki macicy (potwierdzenie obecności polipa szyjkowego) oraz usunięcie zmiany, przesłanie do badania histopatologicznego. Wykorzystuje się histeroskop, aby zobaczyć i dokonać archiwizacji obrazów. Jednoczasowo wykonuje się resekcję polipa, ewentualnie pobranie wycinków z kanału szyjki. Nie ma potrzeby używania wzierników, histeroskop zakłada się przez pochwę, odnajduje szyjkę macicy i wsuwa do kanału szyjki macicy. Zabieg trwa 10-50 minut. Jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy.

Znieczulenie?

Zabieg jest niebolesny, może być wykonany także u kobiety, która nie współżyła seksualnie, ponieważ nie wymaga założenia wziernika do pochwy. Nie wymaga znieczulenia.

Badanie histopatologiczne?

Jeśli w trakcie zabiegu został pozyskany materiał tkankowy, wysyła się do badania histopatologicznego. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Proszę nie współżyć w dniu zabiegu, chyba, że plamienie utrzymuje się dłużej.

Na czym polega?

Celem jest usunięcie ciemnoczerwonych ognisk endometrium (śluzówki, która powinna znajdować się w jamie macicy), które wszczepiło się w tarczę szyjki macicy. Pacjentka może zobaczyć zmiany na ekranie kolposkopu. Do usunięcia ognisk stosuje się punktowe zamrożenie, zabieg trwa 10-30 minut (szczególnie jeśli zmiany są liczne). Jest to zabieg leczniczy.

Znieczulenie?

Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, zamrażanie jest niebolesne. Zabieg należy wykonać tuż po miesiączce.

Badanie histopatologiczne?

Nie pobiera się materiału do badania.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Do 2 tygodni po zabiegu mogą utrzymywać się wodniste upławy. Dla własnego komfortu i aby uniknąć plamienia można zaniechać w tym czasie stosunków seksualnych, chociaż nie jest to konieczne. Jeśli charakter upławów uległby zmianie (szarawe, zielonkawe, złowonne), należy zastosować leczenie dopochwowe (receptę otrzyma pacjentka od lekarza po zabiegu) 1 tabletka dopochwowa na noc przez 10 dni. Kontrola nie jest konieczna, jeśli ustąpią plamienia okołomiesiączkowe.

Na czym polega?

Celem jest usunięcie zmiany z szyjki macicy. Polip się wykręca z szyjki macicy (pacjentka może obejrzeć zmianę na ekranie kolposkopu). Następnie łyżeczkuje się kanał szyjki macicy w celu usunięcia szypuły polipa oraz pozyskania materiału do oceny histopatologicznej. Może być konieczne jednoczasowe pobranie biopsji rysowej z endometrium (jamy macicy). Zabieg trwa 10-15 minut. Jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy.

Znieczulenie?

Zabieg nie wymaga znieczulenia.

Badanie histopatologiczne?

Materiał tkankowy zostaje przesłany do badania histopatologicznego. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Powstrzymywanie się od współżycia seksualnego do czasu, kiedy utrzymuje się plamienie. Lekarz może zalecić zastosowanie preparatu Vagothyl lub Cicatridina, zazwyczaj jednak jedna globulka założona przez lekarza po zabiegu jest postępowaniem wystarczającym.

Na czym polega?

Celem jest pobranie wycinka z szyjki macicy od oceny histopatologicznej. Biopsję pobiera się w sposób celowany, czyli pod kontrolą kolposkopu. Zazwyczaj nie jest konieczne założenie szwów, wystarczy opatrunek z Vagothylu lub zastosowanie elektrokoagulacji. W kolejnym etapie pobiera się biopsję z kanału szyjki macicy (łyżeczkowanie, w wybranych przypadkach pobranie wymazu specjalną szczotką). Czasem u kobiet powyżej 40 roku życia pobierana jest także biopsja rysowa z endometrium ( z jamy macicy). Zabieg trwa 10-15 minut. Jest to zabieg diagnostyczny.

Znieczulenie?

Pobranie wycinka nie wymaga znieczulenia.

Badanie histopatologiczne?
Materiał wysyła się do badania histopatologicznego. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku. Zabieg powinien być wykonany po miesiączce.

Postępowanie po zabiegu?

Powstrzymywanie się od współżycia seksualnego do czasu, kiedy utrzymuje się plamienie. Lekarz może zalecić zastosowanie preparatu Vagothyl lub Cicatridina, zazwyczaj jednak jedna globulka założona przez lekarza po zabiegu jest postępowaniem wystarczającym.

Na czym polega?

Celem jest usunięcie patologicznych zmian ze sromu , szyjki macicy lub pochwy. Do usunięcia ognisk stosuje się punktowe zamrożenie, zabieg trwa 10-30 minut (w zależności od ilości zmian). Jest to zabieg leczniczy. Pacjentka może obserwować zabieg na ekranie kolposkopu.

Znieczulenie?

Krioterapia wymaga znieczulenia miejscowego (krem znieczulający na srom pozostawiamy przez 15 min przed zabiegiem)
Zabieg w pochwie i na szyjce macicy nie wymaga znieczulenia miejscowego, zamrażanie jest niebolesne. Zabieg należy wykonać tuż po miesiączce.

Badanie histopatologiczne?

Nie pobiera się materiału do badania.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Jeżeli zabieg dotyczył szyjki macicy to do 2 tygodni po zabiegu mogą utrzymywać się wodniste upławy. Zaleca się aby zaniechać w tym czasie stosunków seksualnych. Jeśli charakter upławów uległby zmianie (szarawe, zielonkawe, złowonne), należy zgłosić się na wizytę aby zastosować leczenie dopochwowe zalecane przez lekarza. Potrzeba ewentualnej wizyty kontrolnej zostaje omówiona bezpośrednio po zabiegu. Jeżeli zabieg dotyczył sromu: Zalecane jest unikanie noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny i spodni  po zabiegu, obmywanie sromu wodą, osuszanie 2 razy dziennie.

Na czym polega?

Celem zabiegu jest usunięcie patologicznych zmian ze sromu, szyjki macicy lub pochwy. Precyzja lasera chirurgicznego pozwala wykonywać małoinwazyjne zabiegi ginekologiczne z optymalnym efektem estetycznym przy małym ryzyku powstawania blizn. Laser chirurgiczny pozwala na wycinanie zmian skórnych (np. brodawki, kłykciny kończyste) i błon śluzowych (np. polipy szyjkowe). Innym zastosowaniem jest ablacja, czyli niszczenie samej powierzchni nabłonka w trakcie waporyzacji laserowej.Użyta energia lasera odparowuje zmieniony nabłonek. Leczy się w ten sposób np. endometriozę szyjkową i wybrane przypadki tzw. nadżerek. Zabiegi laserowe dają dobry efekt estetyczny zamykania naczyniaków widocznychna skórzesromu czy nacinania zwężonego wejścia do pochwy powodującego dyskomfortowe lub bolesne współżycie. Jest to zabieg leczniczy.

Znieczulenie?

Laseroterapia wymaga znieczulenia miejscowego. Jeżeli zabieg dotyczy sromu w miejscu zmiany można wetrzeć i pozostawić grubszą warstwę kremu znieczulającego na 15 min przed zabiegiem.

Badanie histopatologiczne?

Laseroterapia najczęściej nie pozostawia materiału do badania histopatologicznego, gdyz polega na waporyzacji (odparowywania tkanki). Jeśli polega na odcięciu/ wycięciu zmiany – materiał jest pobrany do histopatologa. Czas oczekiwania na wynik histopatologiczny to 2-3 tygodnie, chyba, że lekarz poda inny termin. W celu odebrania i interpretacji wyników należy umówić się na wizytę.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Zabieg należy wykonać tuż po miesiączce. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Jeżeli zabieg dotyczył szyjki macicy to do 2 tygodni po zaleca się zaniechać stosunków seksualnych. Jeżeli zabieg dotyczył sromu: Zalecane jest unikanie noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny i spodni  po zabiegu. obmywanie i osuszanie sromu bez aplikacji leków czy maści. Zaleca się pielęgnację na „sucho”.

Na czym polega?

Celem jest pobranie wycinka celowanego (czasem pod kontrolą kolposkopu) ze sromu, krocza lub okolicy odbytu. Zabieg trwa 10-30 minut (szczególnie jeśli liczne są miejsca wymagające oceny histopatologicznej). Po pobraniu wycinka/wycinków niezbędne jest zalaożenie szwów. Jest to zabieg diagnostyczny lub diagnostyczno-leczniczy.

Znieczulenie?

Pobranie wycinka wymaga znieczulenia miejscowego (injekcja 1-2% roztworu Lignokainy).
Badanie histopatologiczne?
W celu pozyskania materiału do badania histopatologicznego pobiera się wycinek. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku. Na srom, w miejscu planowanego wycinka (można to wcześniej ustalić z lekarzem) można wetrzeć i pozostawić grubszą warstwę kremu znieczulającego EMLA na 2-3 godziny przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu?

Ważna jest odpowiednia higiena sromu: obmywanie roztworem Rywanolu (tabletki do kupienia w aptece: rozpuścić 1 tabletkę w szklance wody) i obmyć srom 2 razy dziennie przez 7 dni. Proszę unikać noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny i spodni przez najbliższe 3 dni. Jeśli chodzi o współżycie seksualne – proszę nie współżyć do czasu zdjęcia szwów lub dopóki utrzymuje się tkliwość sromu. Do zdjęcia szwów proszę zgłosić się za 3 dni.

Na czym polega?

Celem jest usunięcie zmiany ze sromu, krocza lub okolicy odbytu. W zależności od użytej metody (wycięcie chirurgiczne z założeniem szwów, zamrożenie lub elektrokoagulacja) trwa 10-30 minut (szczególnie jeśli zmiany są liczne). Jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy.

Znieczulenie?

Usunięcie chirurgiczne i elektrokoagulacja wymagają znieczulenia miejscowego, zamrażanie jest niebolesne.
Badanie histopatologiczne?
W przypadkach kłykcin lub naczyniaków nie potrzeba wykonywać badania (można wykonać destrukcję zamrożeniem lub elektrokoagulację). W innych przypadkach potrzebne jest badanie histopatologiczne (wycinek chirurgiczny i załażenie szwów). Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, ale nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku. Na srom, w miejscu zmiany można wetrzeć i pozostawić grubszą warstwę kremu znieczulającego EMLA na 2-3 godziny przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu?

Ważna jest odpowiednia higiena sromu: obmywanie roztworem Rywanolu (tabletki do kupienia w aptece: rozpuścić 1 tabletkę w szklance wody) i obmyć srom 2 razy dziennie przez 7 dni. Proszę unikać noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny i spodni w dniu zabiegu. Jeśli chodzi o współżycie seksualne – proszę nie współżyć do czasu zdjęcia szwów lub dopóki utrzymuje się tkliwość sromu. Do zdjęcia szwów proszę zgłosić się za 3 dni.

Na czym polega?

Celem jest opróżnienie ropnia wargi sromowe, który najczęściej jest bardzo bolesny. Po wykonaniu nacięcia skalpelem lub nożem elektrycznym wypływa treść ropna. Łoże ropnia przepłukuje się płynem antyseptycznym. Następnie na brzegi nacięcia zakłada się szwy, ażeby na stałe stworzyć odpływ wydzieliny z gruczołu. Zabieg trwa 15-20 minut. Jest to zabieg leczniczy.

Znieczulenie?

Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego (ostrzyknięcie 1% roztworem lignokainy lub bupiwakainy z adrenaliną).

Badanie histopatologiczne?

Nie jest potrzebne badanie histopatologiczne.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku. Na srom, w bolesnym i nabrzmiałym miejscu można nałożyć i pozostawić grubszą warstwę kremu znieczulającego EMLA na 3-4 godziny przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu?

Ważna jest odpowiednia higiena sromu: obmywanie roztworem Rywanolu (tabletki do kupienia w aptece: rozpuścić 1 tabletkę w szklance wody) i obmyć srom 2 razy dziennie przez 7 dni. Proszę unikać noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny i spodni przez tydzień. Jeśli chodzi o współżycie seksualne – proszę nie współżyć do 7 dni po zabiegu lub dopóki utrzymuje się tkliwość sromu. Szwy są rozpuszczalne, nie wymagają zdjęcia, mogą utrzymywać się do miesiąca.

Na czym polega?
Zabieg labioplastyki laserowej polega na odcięciu nadmiaru tkanki wargi lub warg sromowych mniejszych laserem frakcyjnym CO2 Smaxel.
Labioplastyka laserowa jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej.
Alternatywne metody leczenia: klasyczna labioplastyka chirurgiczna.

Znieczulenie?
Zastosowanie leczenia przeciwbólowego przed zabiegiem: Ketonal 100 mg doustnie.
W drugim etapie aplikacja kremu z lignokainą, a następnie ostrzyknięcie (nasiękowo) środkiem znieczulającym Citocartin 200.

Cel zabiegu:
Zmniejszenie / wyrównanie  warg sromowych mniejszych.

Jak się przygotować?
•    Zabieg wykonujemy po miesiączce z aktualnym (nie starszym niż 1 rok) wynikiem cytologii.
•    Pacjentka nie musi być na czczo, ale nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.
•    Należy przystrzyc włosy łonowe nożyczkami (nie golić).
•    W wargi sromowe mniejsze można wetrzeć i pozostawić grubszą warstwę kremu znieczulającego EMLA (bez recepty dostępny w aptece) na 2-3 godziny przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu?
1.    utrzymanie opatrunku chłodzącego po zabiegu do czasu rozpuszczenia się lodu;
2.    leki p/bólowe: Ketonal ½ tabl do 1 tabl co 8-12 godzin (recepta w załączeniu do dokumentacji po zabiegu).
3.    wizyta kontrolna za 2 tygodnie albo wcześniej, gdy wystąpią niepokojące objawy (telefon kontaktowy do Terpy przekazany pacjentce). Nie powinny budzić niepokoju nitki (wchłanialne) wystające z brzegu wargi sromowej (nadmiar, wystające fragmenty do przycięcia na wizycie kontrolnej).
4.    prawidłowa pielęgnacja sromu: Rivel 1 raz dziennie po obmyciu sromu wodą                  i osuszeniu.
5.    powrót do współżycia seksualnego po ustąpieniu dolegliwości lub/i 3 tygodnie po zabiegu.
6.    Należy utrzymać oszczędzający tryb życia do 2 tygodni. U niektórych pacjentek proces gojenia i ustąpienia dolegliwości bólowych sromu może przedłużyć się do 4 tygodni.

Przeciwwskazania:
•    aktywna infekcja narządów płciowych,
•    aktywna opryszczka (wargowa, narządów płciowych),
•    miesiączka,
•    ciąża,
•    choroba nowotworowa.

Na czym polega?

Celem jest usunięcie grubego, niepodatnego fałdu błony dziewiczej, który stanowi przeszkodę w odbywaniu stosunków seksualnych lub jest przyczyną dyspareunii (bolesnych stosunków).
Zabieg trwa do 30 minut. Po wycięciu fałdu niezbędne jest założenie szwów rozpuszczalnych (może nie być konieczne, jeśli zabieg wykonuję zamrażając fałd lub usuwając diatermią, co jest wybierane w niektórych przypadkach). Jest to zabieg leczniczy.

Znieczulenie?

Zabieg najczęściej jest wykonany z zastosowaniem znieczulenia miejscowego: injekcja 2% roztworu Lignokainy lub 1% Bupiwakainy z Adrenaliną.

Badanie histopatologiczne?

Nie jest potrzebne.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, ale nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku. Należy przystrzyc nożyczkami (nie golić) włosy łonowe. W miejsce planowanego nacięcia, w okolicy spoidła tylnego to znaczy w najniższe miejsce wejścia do pochwy można wetrzeć i pozostawić grubszą warstwę kremu znieczulającego EMLA (bez recepty dostępny w aptece) na 2-3 godziny przed zabiegiem. Miejsce można wcześniej określić z lekarzem.

Postępowanie po zabiegu?

Ważna jest odpowiednia higiena sromu: obmywanie roztworem Rywanolu (tabletki do kupienia w aptece: rozpuścić 1 tabletkę w szklance wody i obmyć srom 2 razy dziennie) przez 7 dni. Jeśli chodzi o współżycie seksualne – proszę zaniechać pełnych stosunków seksualnych przez 3 tygodnie. Współżycie proponuję rozpocząć z zastosowaniem preparatów nawilżających dostępnych w aptece (Feminum, KY-żel). Szwy nie wymagają usunięcia (są rozpuszczalne), ale mogą się utrzymywać do miesiąca po zabiegu.

Na czym polega?

Celem jest usunięcie zmiany z pochwy lub pobranie wycinka do badania histopatologicznego. W zależności od użytej metody (wycięcie chirurgiczne z założeniem szwów, zamrożenie lub elektrokoagulacja) trwa 10-30 minut (szczególnie jeśli zmiany są liczne). Jest to zabieg diagnostyczno-leczniczy.

Znieczulenie?

Usunięcie chirurgiczne i elektrokoagulacja wymagają znieczulenia miejscowego (2% Lignokaina lub 1%Bupiwakaina z Adrenaliną), zamrażanie jest niebolesne, nie wymaga znieczulenia.

Badanie histopatologiczne?

W przypadkach kłykcin nie potrzeba wykonywać badania (można wykonać destrukcję zamrożeniem lub elektrokoagulację). W innych przypadkach potrzebne jest badanie histopatologiczne (wycinek chirurgiczny i załażenie szwów). Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Proszę nie współżyć przez 3 dni.

Na czym polega?

Celem jest diagnostyka pochwy i szyjki macicy u kobiet, które nie współżyły seksualnie i założenie wziernika do pochwy jest niemożliwe. Jednoczasowo można usunąć zmianę patologiczną, pobrać wycinki aby przesłać do badania histopatologicznego. Do zabiegu wykorzystuje się histeroskop, aby zobaczyć i dokonać archiwizacji obrazów, usunąć nieprawidłową zmianę. Zabieg trwa 10-15 minut. Jest to postępowanie diagnostyczno-lecznicze.

Znieczulenie?

Zabieg jest niebolesny,nie wymaga znieczulenia.

Badanie histopatologiczne?

Jeśli w trakcie zabiegu został pozyskany materiał tkankowy, wysyła się do badania histopatologicznego. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie. Pacjentka nie musi być na czczo, nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku.

Postępowanie po zabiegu?

Nie jest potrzebne specjalne postępowanie po zabiegu, plamienie może utrzywać się do 3 dni.

Na czym polega?
Podanie kwasu hialuronowego (wypełniacza) w wargi sromowe większe, w zakresie krocza i pod błonę śluzową przedniej ściany pochwy (tzw. punkt G) są jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej. Ilość podanego preparatu zależy od stopnia pożądanej korekcji, będzie uzgodniona z lekarzem.
W wargi sromowe większe można podać osocze bogatopłytkowe w celu uzyskania takiego samego efektu jak po podaniu kwasu hialuronowego. Określone postępowanie należy omówić z lekarzem.
Zabieg podania wypełniacza czy osocza bogatopłytkowego nie powoduje stałej poprawy, wymaga powtarzania zabiegu (zazwyczaj co rok, czasem częściej) w celu utrzymania uzyskanego efektu.

Znieczulenie?
Zastosowanie leczenia przeciwbólowego polega na ostrzyknięciu (nasiękowo) warg sromowych / krocza/ pochwy środkiem znieczulającym Citocartin 200. Miejsce podania znieczulenia zależy od rodzaju planowanego zabiegu.

Cel poszczególnych zabiegów:

  • Uwypuklenie, powiększenie warg sromowych większych z jednoczesnym cofnięciem się warg mniejszych.
  • Wyrównanie, wygładzenie i „plastyka” blizny po nacięciu krocza, sama blizna staje się mniej widoczna.
  • Uwypuklenie przedniej ściany pochwy, najbardziej reaktywnej seksualnie okolicy pochwy (określany jako punkt G) w celu zintensyfikowania bodźców w trakcie stosunku pochwowego.

Jak się przygotować?

  • Zabieg wykonujemy po miesiączce z aktualnym (nie starszym niż 1 rok) wynikiem cytologii.
  • Pacjentka nie musi być na czczo, ale nie jest zalecane wykonywanie zabiegu tuż po posiłku
  • Należy przystrzyc włosy łonowe nożyczkami (najlepiej nie golić).

Postępowanie po zabiegu?

  1. zwykła higiena sromu,  plamienie może utrzymywać się do 3 dni.
  2. leki p/bólowe nie są potrzebne
  3. picie znacznej ilości wody (niegazowanej), dodatkowo 1,5 do 2 litrów oprócz posiłków, kawy czy herbaty
  4. abstynencja seksualna  przez 7 dni po zabiegu
  5. wizyta kontrolna gdy wystąpią niepokojące objawy (telefon kontaktowy do Terpy przekazany pacjentce).

Przeciwwskazania:

  • aktywna infekcja narządów płciowych,
  • aktywna opryszczka (wargowa, narządów płciowych),
  • miesiączka,
  • ciąża,
  • choroba nowotworowa

Pobieranie rozmazu cytologicznego:

Zazwyczaj raz na rok proponuję pobranie rozmazu cytologicznego. Najczęściej wystarczy użycie specjalnej szczoteczki z systemem dokanałowym, aby pozyskać komórki z granicy między nabłonkiem płaskim i gruczołowym w kanale szyjki, czasem jednak (np. po zabiegu na szyjce, gdy poprzedni wynik cytologiczny był nieprawidłowy), konieczne jest zastosowanie oddzielnej szczotki do kanału szyjki macicy (wówczas pobrany rozmaz pozostawiam na dwóch szkiełkach). Pobranie rozmazu jest niebolesne. Można go pobrać w każdym dniu cyklu z wyjątkiem krwawienia miesięcznego. Nie pobieram rozmazu u kobiet, które nie współżyły (chociaż czasem u dziewic jest dostęp do pochwy pozwalający na pobranie rozmazu), ponieważ łączy się to z dużym dyskomfortem dla pacjentki, a kobieta pozostaje w grupie bardzo niewielkiego ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.
U kobiet ze stanem zapalnym pochwy, plamieniem, bardzo obfitą wydzieliną lub u kobiet po menopauzie, gdzie materiał do oceny może być bardzo skąpy proponuję pobranie tzw. płynnej cytologii. Wymaz pobiera się tak samo jak w przypadku “zwykłej” cytologii. Po pobraniu wymazu, zamiast rozmazu na szkiełku i utrwaleniu dla patologa, pobrany wymaz umieszcza się w specjalnym buforze, gdzie komórki i śluz, które mogą zmniejszać czytelność rozmazu opadają na dół naczynia, natomiast komórki nabłonka szyjki macicy pozostają w warstwie powierzchownej, stając się dostępne do oceny przez patologa w cienkiej warstwie płynu. Rozmaz jest pełnowartościowy. Eliminuje komentarze o zmniejszonej wartościowości rozmazu lub, że rozmaz nie nadaje się do oceny ze względu np. na stan zapalny. Ubogokomórkowy rozmaz można zagęszczać. Jeśli wynik jest nieprawidłowy (ASCUS, LSIL, HSIL) wskazujący na podejrzenie dysplazji, pacjentka w ciągu tygodnia może przekazać życzenie do laboratorium o wykonaniu oceny nosicielstwa wirusów onkogennych (HPV) z tego samego materiału, z którego była wykonana cytologia.

Odbiór wyniku:

Wynik jest do odebrania w rejestracji (oczekiwanie od 2-3 tygodni). Położna odda, zinterpretuje i wyjaśni wynik oraz przekaże ewentualne zalecenia lekarskie. O wynik można dowiedzieć się telefonicznie podając numer cytologii (otrzymany w gabinecie po pobraniu materiału).

Interpretacja:

Wyniki podawane są w postaci raportu w systemie Bethesda z 2001 roku (zalecenie WHO używania tej klasyfikacji na całym świecie). Histopatolog ocenia przydatność do oceny, następnie określa, czy rozmaz jest prawidłowy czy nie. Jeśli rozmaz nie jest zupełnie prawidłowy, następuje wyjaśnienie. Najczęściej nie ma dysplazji (stan przedrakowy w szerokim znaczeniu) ani raka, natomiast jest zmieniona flora w pochwie lub występują zmiany zapalne w komórkach. To najczęstszy wynik, który otrzymują pacjentki. Taki nieprawidłowy wynik nie oznacza konieczności leczenia ani nawet nie diagnozuje zapalenia w pochwie. Chyba, że pacjentka w istocie ma dolegliwości lub patolog pisze, że jest intensywny stan zapalny a rozmaz ma zmniejszoną wartościowość albo w ogóle nie nadaje się do oceny (lekarz proponuje dalsze postępowanie). Dla lepszego zrozumienia patolog wpisuje również wynik w nieobowiązującej już klasyfikacji Papanicolau (PAP I lub II dla wyników prawidłowych).
Czasami jednak wynik jest nieprawidłowy z powodu podejrzenia dysplazji szyjki macicy (ASC-US, ASC-H, L-SIL, H-SIL CIN I/II/III czy PAP III) lub raka szyjki. W takiej sytuacji wynik interpretuje lekarz i przedstawia propozycję dalszego postępowania pacjentce.

Na czym polega?
Celem jest ocena dobrostanu płodu w ciąży powyżej 30 tygodnia. Polega na założeniu pelot (umocowane są pasami) na brzuch ciężarnej kobiety i ocenie napięcia mięśnia macicy (skurcze macicy?) oraz tętna płodu. Wynik jest oceniany na podstawie uzyskanego zapisu. Kobieta leży na boku, badanie trwa 20-40 minut.

Jak się przygotować do badania?

Badanie to najkorzystniej byłoby wykonać do 7 dnia cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). Badanie jest wykonywane sondą dopochwową, przezbrzuszną lub doodbytniczą. Jeśli istnieje tendencja do zaparć lub występują wzdęcia, do badania można się przygotować przyjmując przez 3 dni poprzedzające Manti Gastop – tabletki do żucia 3-4 razy dziennie przed posiłkami. W dniu badania spowodować oddanie stolca (do odbytu czopek glicerynowy lub czopek Bisacodyl).

Po badaniu USG dostaniesz wydruk ze zdjęciami i opis badania USG.

Na czym polega?

Jest to oglądanie szyjki macicy w powiększeniu i z zastosowaniem różnych odczynników dla sprawdzenia jak wygląda i reaguje nabłonek szyjki macicy. Przy niewidocznej granicy międzynabłonkowej uzasadnione może być dodatkowo pobranie biopsji z kanału szyjki macicy do badania histopatologicznego/cytologicznego. Kolposkopia jest badaniem diagnostycznym i trwa 5-10 minut. Pacjentka może obserwować swoją szyjkę na ekranie. Wynik otrzymuje się w postaci wydruku zdjęć i raportu.

Znieczulenie?

Badanie jest niebolesne. Czasem odczuwa się szczypanie.

Jak się przygotować?

Nie jest potrzebne specjalne przygotowanie.

Postępowanie po zabiegu?

Warto założyć wkładkę, aby nie zabrudzić bielizny na brązowawo (roztwór jodu wykorzystywany w kolposkopii).

Nasi specjaliści

ebr na stronę

Dr n. med. Ewa Baszak-Radomańska

Specjalista II stopnia w Ginekologii i Położnictwie, Specjalizacja z seksuologii. 

1486989648_1486977911_tomasz_radomanski2

Dr n. med. Tomasz Radomański

Specjalista II stopnia w Ginekologii i Położnictwie

Rejestracja:

501 018 138

Terminy wizyt:

Poniedziałek: 10.00 – 20.00

Wtorek: 9.00 – 20.00

Środa: 8.00 – 16.30

Czwartek: 8.00 – 15.30

Piątek: 8.00 – 15.30

Rejestracja:

501 018 138

Terminy wizyt:

Środa: 16.30 – 18.30



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.