TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Program RECOVER

therapy of pelvic floor in vulvodynia research

0
DNI TERAPII
0
SPECJALISTÓW
0
SESJI TERAPEUTYCZNYCH
0
OŚRODEK LECZENIA WULWODYNII

RECOVER

Szczegóły terapii 

Terapia RECOVER przeznaczona jest dla pacjentek, które spełniają następujące kryteria:

 • cierpią z powodu wulwodynii (przetrwałego bólu sromu). Ból może występować spontanicznie, być przyczyną bólu przy współżyciu (dyspareunia) albo mieć formę mieszaną. Wulwodynia współistnieje z dolegliwościami z pęcherza moczowego, odbytu czy objawami jelita drażliwego. 
 • mają cechy dysfunkcji mięśni dna miednicy pod postacią nadmiernego napięcia mieśni/powięzi (Pelvic Floor Muscle Dysfunction, PFMD/hipertonicity).

Pierwszym kwalifikującym do programu oraz ostatnim podsumowanie terapii elementem terapii jest konsultacja lekarska ginekologiczna, seksuologiczna, z prośbą o wypełnienie formularza oceny końcowej. Konsultacja ginekologiczna wstępna, diagnostyczna jest odrębnie płatna.

W ramach programu RECOVER liczba i zakres spotkań terapeutycznych jest określona. Pacjentka może przedłużyć terapię w każdym z przedstawionych modułów ze względu na preferencje własne lub na podstawie sugestii terapeuty. Dodatkowe spotkania są odrębnie płatne. Zakończeniem programu jest konsultacja ginekologiczna i seksuologiczna.

wulwodynia recover bez
dr wulwo strona

Kwalifikacji do programu dokonuje lekarz ginekolog Dr n. med. ​Ewa Baszak-Radomańska​ na podstawie przeprowadzonej diagnostyki: zebrania wywiadu, badania ginekologicznego z wykluczeniem innej przyczyny przewlekłych dolegliwości, diagnostyce przeciwwskazań do terapii, szczegółowej rozmowy dotyczącej diagnozy i propozycji leczenia. Warunkiem przystąpienia do terapii jest podpisanie świadomej zgody na udział w projekcie terapeutycznym, od którego można odstąpić z częściową refundacją kosztów.

Przebieg programu Recover

Terapia w zakresie programu zajmuje 5 dni (najczęściej poniedziałek – piątek) intensywnej pracy z 3 terapeutami (łącznie 18 sesji terapeutycznych). Składa się z 3 modułów: terapia miednicy – praca z terapeutką, pielęgniarką, asystentką dr Ewy Baszak-Radomańskiej w Terpie, terapia z fizjoterapeutą oraz rehabilitacja psychologiczna. Po zakończonej terapii istnieje możliwość zdalnych konsultacji ze specjalistami. 

1
3
2

I. TERAPIA MIĘŚNI/POWIĘZI DNA MIEDNICY

Celem terapii mięśni/powięzi dna miednicy jest ustabilizowanie funkcjonowania mięśni i powięzi  w obrębie miednicy według autorskiego programu prof. Marka Jantosa z Australii, prowadzona przez certyfikowane terapeutki. Polega  na zniwelowaniu restrykcji mięśniowo- powięziowych w obrębie przykurczonych lub nadmiernie napiętych mięśni dna miednicy. Terapia jest połączona z treningiem mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedbacku. Zalecane jest kontynuowanie jej w warunkach domowych, po wcześniejszym instruktażu dotyczącym ćwiczeń i  obsługi urządzenia (UControl). UControl jest wypożyczany pacjentce na okres 3 tygodni. Jest to wystarczający okres do nabycia umiejętności pracy z mięśniami. Terapia ma na celu zmianę nawyków, które zmniejszają ryzyko nawrotu dolegliwości.

II. FIZJOTERAPIA

Rozpoczyna się od diagnostyki funkcjonalnej: analizy postawy ciała, oceny sylwetki pacjentki (Body Reading) oraz wykorzystania specyficznych, lokalnych testów funkcjonalnych poszczególnych części ciała z elementami diagnostyki osteopatycznej. Terapia opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych takich jak: Manipulacje Powięzi według Luigi Stecco – Fascial Manipulation®, Model Odkształcania Powięziowego – Fascial Distortion Model (FDM), współczesne Metody Diagnozowania i Leczenia Tkanek Miękkich według dr Jarosława Ciechomskiego oraz Proprioceptywne Nerwowo-Mięśniowe Torowanie – Prioprioceptiv Neuromuscular Facilitation (PNF). Terapia prowadzona jest przez certyfikowanego fizjoterapeutę wymienionych metod.

III. WSPARCIE PSYCHOLOGA

Psycholog towarzyszy pacjentce podczas procesu terapeutycznego oferując wsparcie i motywację. Informuje o możliwych trudnościach w przebiegu terapii. Pomaga pacjentce w zrozumieniu istoty choroby, jej wpływie na kondycję psychiczną. Spotkania rozpoczynają się wywiadem psychologicznym. Na każdym z 5-ciu spotkań psycholog stosuje metody relaksacyjne (EEG-Biofeedback, Trening Autogenny Schultza, Wizualizację), aby wspomóc terapię w zakresie miednicy i fizjoterapię, ale także aby pacjentka zyskała umiejętność samodzielnego radzenia sobie ze stresem. Podczas ostatniego ze spotkań pacjentce może towarzyszyć partner. Psycholog jest certyfikowanym terapeutą EEG-Biofeedback i posiada kwalifikacje do prowadzenia Treningu Autogennego Schultza z Wizualizacją.

Organizacja terapii

Terapia odbywa się w Lublinie w naszym Ośrodku Terpa. Pacjentki pozostają pod opieką specjalistów przez 5 dni. Istnieje możliwość skorzystania na miejscu z noclegów bezpośrednio w miejscu spotkań z terapeutami. Dysponujemy dwoma pokojami w pełni wyposażonymi, z oddzielną łazienką oraz wspólną kuchnią. Istnieje również możliwość skorzystania z całodziennego lub częściowego wyżywienia (wyżywienie jest dodatkowo płatne). Na miejscu nasze pacjentki mogą skorzystać także z siłowni oraz zabiegów magnetoledoterapii. 

Nasze pokoje

 • pokój dwuosobowy z dwoma oddzielnymi łóżkami,
 • wi-fi,
 • tv,
 • klimatyzacja,
 •  łazienka,
 • dostęp do zaplecza kuchennego
 • pokój dwuosobowy (jedno dwuosobowe łóżko),
 • wi-fi,
 • tv,
 • klimatyzacja,
 •  łazienka,
 • dostęp do zaplecza kuchennego.
logo LUH

 

 

Istnieje możliwość rezerwacji noclegu w Hotelu LubHotel, który jest oddalony o 400 m od naszego Ośrodka. 

 

 

Koszty terapii

Terapia Recover – 3200,00 zł 

Terapia Recover (+4 noclegi) – 3600,00 zł 

Porada online lub telefoniczna u specjalisty po zakończonej Terapii Recover:

 • pierwsza – bezpłatna
 • każda kolejna – 50 zł

szczegóły konsultacji online 

 

WULWODYNIA

To rozpoznanie, które przynosi ulgę…

CZYM JEST WULWODYNIA?

 • świądem, pieczeniem, dyskomfortem,  nadwrażliwością, kłuciem, suchością, paleniem lub innym rodzajem bólu  wejścia do pochwy, cewki moczowej i odbytu;
 • może mieć zwiazek ze współżyciem (w trakcie lub po stosunku),  utrzymywać się stale (przynajmniej 3 miesiące) lub nawracać (najczęściej nie wiadomo dlaczego, na pewno w reakcji na stres);
 • dotyka do 16 % kobiet na jakimś etapie życia;  zwykle  rozpoczyna się u młodych kobiet, ale może występować u dzieci i kobiet po menopauzie
 • dotychczas stosowane leczenie nie przynosi stałej poprawy, odwiedziłaś już wielu lekarzy…

Od początku naszej pracy szukaliśmy skutecznego sposobu leczenia pacjentek z bólem ginekologicznym – wulwodynią. W 2012 roku dr Ewa Baszak-Radomańska otrzymała amerykańską nagrodę Dr. Stanley C. Marinoff Vulvodynia Career Development Award, przyznaną przez National Vulvodynia Association, przeznaczoną na stworzenie ośrodka leczenia pacjentek z wulwodynią.

Wulwodynia jest najbardziej zaniedbanym problemem w zakresie zdrowia kobiet. Najwiecej zachorowań notuje się u kobiet poniżej 25 roku życia a 75 procent pacjentek z wulwodynią ma mniej niż 34 lata. Jest przy tym nadal rzadko rozpoznawana; kobiety zazwyczaj cierpią przez wiele lat realizując kolejne wizyty u ginekologów i urologów (średnio 7 wizyt w ciągu roku) zanim zostanie im postawiona poprawna diagnoza. Pierwsze objawy wulwodynii mogą pojawić się już w dzieciństwie. 

Objawy wulwodynii to trwające co najmniej 3 miesiące uczucie nadwrażliwości, napięcia, podrażnienia, pieczenia, świądu lub palenia, rozrywania  w okolicy sromu, krocza, pęcherza moczowego, ujścia zewnętrznego cewki moczowej czy odbytu. Objawy nie muszą być spowodowane dotykiem czy naciskiem na srom (np. podczas współżycia czy długotrwałego siedzenia), ale bardzo często ból się nasila podczas tych aktywności. Nasilenie i lokalizacja bólu mogą zmieniać się w czasie, indywidualne różnice są znaczne. Niejednokrotnie ból sromu trudno jest precyzyjnie zlokalizować.

Ze względu na obszerne spektrum i możliwy obszar występowania dolegliwości określenie „wulwodynia” zastępowane jest nazwą przewlekły ból urogenitalny z tendencją do rozszerzenia na ano-urogenitalny.

Pierwszy raz wulwodynia opisana została w I w p.n.e. przez lekarza Soranusa z Efezu jednak dopiero XX wiek przyniósł rozwój badań w tym kierunku. 

Ból jest priorytetem zdrowotnym na świecie i choć może być uważany jako objaw choroby lub uszkodzenia, przewlekły i nawracający ból stanowi odrębny problem zdrowotny, chorobę samą w sobie.

Leczenie bólu stanowi priorytet w ochronie zdrowia na świecie, ponieważ sam w sobie jest chorobą i wymaga terapii. Z początkiem marca 2017 roku zaczęła w Polsce obowiązywać nowelizacja ustawy Praw Pacjenta.

Pacjent ma prawo do leczenia bólu i do oceny postępów w leczeniu bólu. Oznacza to, że lekarz nie może bagatelizować przewlekłego bólu sromu, który zgłasza pacjentka.

Nasze pacjentki o terapii Recover ...

“Z pełna świadomością będę polecać terapię w projekcie Recover i przekazywać innym, ze wcale nie trzeba godzić się na ból i dyskomfort. Zrozumiałam dzięki terapii ze nie jest to problem nefrologiczny ani infekcje, na które leczono mnie latami. Profesjonalizm, wiedza ogromna i zaangażowanie terapeutów pozwala na to, ze pacjent może w 100 % skupić się na sobie i dogłębnie zrozumieć problem. Terapeuci odpowiadają na wszystkie, choćby najmniej logiczne pytania i starają się w przystępny, ludzki sposób wyjaśnić zagadnienie. Pacjent  ma poczucie dobrego zaopiekowania się i ze w końcu jest w odpowiednim miejscu, wśród fachowców, którzy rozumieją problem i wszelkie z nim związane zagadnienia. Przy tym wszystkim terapeuci to świetni ludzie, którzy tworzą wspaniałą atmosferę bez tworzenia zbędnych granic. Jedyny i największy problem to taki, ze Pani Doktor i terapeuci są tylko w Lublinie.” 

(…) Pojechałam do Lublina na wizytę pod koniec kwietnia, trwała ona godzinę. Pani doktor przeprowadziła szczegółowy wywiad, badanie ginekologiczne oraz mapowanie bólu. Największy ból jaki odczuwałam przy dotykaniu wacikiem w skali 1-10 wynosił (…)   Nauczono mnie rozkurczać mięśnie dna miednicy. Wcześniej miałam wrażenie, że kompletnie nad nimi nie panuje. Już przy drugim spotkaniu nie odczuwałam bólu przy cewce moczowej (…) Terapia bardzo mi pomogła, współżycie w końcu jest możliwe. Moje mięśnie nadal się spinają, ale potrafię je rozluźnić (…)

(…) Dziękuję terapeutom zaangażowanym w projekt za pełen profesjonalizm. Mimo, ze pewne dolegliwości nie ustąpiły, po terapii wyjeżdżam z nastawieniem, ze w końcu będzie dobrze (…)

(…) Doskonale dobrany zespół! Pełen profesjonalizm, życzliwość, rzetelność. Pacjent czuje się komfortowo, bezpiecznie. Może liczyć na zrozumienie, wsparcie i zawsze może otrzymać niesamowitą wiedzę która ułatwi zrozumienie zakresu wulwodynii i radzenie sobie z nią.

Sprawdź inne filmy edukacyjne na naszym kanale na YouTube.