Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ciąża w czasie pandemii – co powinnaś wiedzieć?

Sytuacja związana z pandemią wywołuje obawy i niepokój szczególnie wśród kobiet w ciąży, które w niedługim czasie zgłoszą się do placówki medycznej, aby powitać na świecie nowego członka rodziny. W tej niecodziennej sytuacji długo wyczekiwana radość miesza się z niepokojem i obawami. Co powinnaś wiedzieć o wizytach lekarskich w trakcie ciąży i jak się do nich przygotować?

  1. Kiedy powinnam zgłosić się na badanie?

Należy pamiętać, że kobiety w trakcie ciąży nie powinny omijać żadnej wizyty, ponieważ każda z nich zawiera istotne elementy troski o ciążę. Plan wizyt wg. standardów opieki okołoporodowej obejmuje:

I – do 10. tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się

II – 11–14 tydzień́ ciąży (w tym badanie ultrasonograficzne zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników).

III – 15–20 tydzień́ ciąży

IV – 18–22 tydzień́ ciąży (w tym badanie ultrasonograficzne zgodnie z rekomendacjami PTGiP).

V – 21–26 tydzień́ ciąży

VI –  27–32 tydzień́ ciąży (w tym badanie ultrasonograficzne zgodnie z rekomendacjami PTGiP).

VII – 33–37 tydzień́ ciąży

VIII – 38–39 tydzień́ ciąży

IX – Niezwłocznie po 40. tygodniu ciąży

  1. W jakich sytuacjach dodatkowo zgłosić się do ginekologa?

Powinnaś skonsultować swoje obawy z lekarzem prowadzącym ciąże w każdej wątpliwej czy niepokojącej sytuacji. Szczególnie w przypadku gdy zaobserwujesz, że wystąpiło plamienie, krwawienie, bóle brzucha, skurcze macicy, słabe odczuwanie ruchów płodu, a także nietypowe wysokie ciśnienie, obrzęki całego ciała, ból głowy połączony z podwójnym widzeniem lub swędzenie stóp i dłoni (objaw niepokojący w III trymestrze ciąży). W przypadku gdy lekarz prowadzący ciąże ma czasowo zamknięty gabinet, skonsultuj występujące objawy z innym, dostępnym specjalistą ginekologii lub zgłoś się do najbliższej Ginekologiczno-Położniczej Izby Przyjęć.

  1. W jakich przypadkach skorzystać z konsultacji online?

W przypadku gdy nie zaobserwowałaś u siebie niepokojących objawów (zawartych powyżej w pytaniu 2), natomiast przed planowaną wizytą chciałabyś skonsultować inne uciążliwe dolegliwości np. zaparcia, nudności i wymioty, infekcje intymne, suchość/pieczenie pochwy lub odbytu, obrzęki nóg, rąk lub nadmierne wyczerpanie i zmęczenie, możesz skorzystać z naszych konsultacji online z położną lub ginekologiem. Konsultacje online objęte są pewnymi ograniczeniami, należą do nich w szczególności brak możliwości wykonania badania fizykalnego oraz weryfikacji zgłaszanych objawów. W sytuacji gdy Twoje dolegliwości się nasilają lub stają się bardziej niepokojące skorzystaj z wizyty stacjonarnej.

  1. Czy mogę zgłosić się do innego ginekologa niż ten, który prowadzi moją ciążę? 

Kobieta ma prawo do konsultacji/wizyt/opinii kolejnego specjalisty, bądź zmiany lekarza prowadzącego ciążę. Nie zachęcamy do tego, żeby jedno czasowo dwóch ginekologów prowadziło daną ciążę. W sytuacji szczególnej jeżeli Twój lekarz prowadzący ciąże czasowo wstrzymał praktykę, możesz skorzystać z wizyty doraźnej u innego specjalisty ginekologii.

  1. Co jeśli moja wyznaczona wizyta nie odbyła się w terminie?

Szczególnie ważne jest badanie USG między 11 a 13 tyg. (+6 dni) ciąży, krzywa cukrowa między 24 a 28 tygodniem oraz badanie tuż przed wyznaczonym terminem porodu. Okno wizyty to 3-5 tygodni. Podczas wizyt w Terpie można jedno czasowo wykonać rekomendowane oraz dodatkowe badania laboratoryjne m.in HPA1a – diagnostyka konfliktu płytkowego u ciężarnych – test prenatalny Sanco. Wyniki badań można odebrać poprzez internet, a komentarz do wyników odbiegających od normy uzyskać telefonicznie bądź osobiście. Każda sytuacja w której planujesz odroczyć zaplanowane badanie, powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.

  1. Jakie badania/dokumenty zabrać na wizytę?

Karta ciąży, dowód osobisty (jeśli to pierwsza wizyta), dotychczas wykonane wyniki badań.

 

Ważne: 

  • Obecnie nie ma konkretnych danych, które mówiłby o większej podatności kobiet w ciąży na zachorowanie na COVID-19. Nie wiadomo również czy kobieta w trakcie ciąży może przenieść zakażenie na płód lub noworodka. Obecnie koronawirus nie został wykryty w próbkach wód płodowych oraz mleku kobiecym. Jednak ze względu na brak wystarczających informacji ciężarnym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zatłoczonych miejsc np. supermarketów), ograniczanie kontaktów społecznych oraz przestrzeganie zasad higieny osobistej.

 

  • W Gabinetach Terpa istnieje możliwość skorzystania z wizyty stacjonarnej, Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa prowadzimy działania zabezpieczające przed infekcją wirusem SARS-CoV-2 w postaci: ograniczenia liczby przyjmowanych pacjentów, zapisywania pacjenta na określoną godzinę, wydłużenia przerw między pacjentami, przychodzenia bez osób towarzyszących, udostępnienia środków dezynfekcyjnych, konieczności noszenia maseczki ochronnej, wyposażenia personelu w środki ochrony indywidualnej.

Piśmiennictwo:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-faq.html

Autor: poł. lic. Izabela Dzieniecka 

 



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@www.terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.