Zabiegi chirurgiczne oraz konsultacje z zakresu chirurgii ogólnej

Wykonujemy zabiegi chirurgiczne:

Akordeon

Stosownie do wskazań dermatologa/onkologa wykonuje się chirurgiczne usuwanie znamion (podejrzanych, w miejscach ucisku lub drażnienia i inn.). Po wycięciu znamienia zakładane są szwy nierozpuszczalne – należy je zdjąć na kolejnej wizycie (po 7-14 dniach). Materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego. 

Pacjent będzie poinformowany, że efekt kosmetyczny po usunięciu znamienia często bywa niezadowalający (szeroka blizna) mimo zastosowania prawidłowego postępowania i niepowikłanego gojenia. 

Znieczulenie?

Miejscowe, z zastosowaniem lignokainy lub bupiwakainy.

Przygotowanie do zabiegu?

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu w czasie miesiączki i do 3 dni przed miesiączką. Wskazane jest zaprzestanie przyjmowania pochodnych aspiryny na 10 dni przed planowanym zabiegiem, jeśli pacjent/pacjentka przyjmuje inne leki przeciwkrzepliwe wskazane jest uzgodnienie postępowania z lekarzem wykonującym biopsję (pochodne acenokumarolu – wskazane przestawienie na pochodne heparyny przez lekarza rodzinnego/kardiologa).

Postępowanie po zabiegu?

Należy unikać pracy mięśni w okolicy z której wycinane jest znamię przez 2 tygodnie. Zdjęcie szwów po 7-14 dniach (według zaleceń lekarza). Należy odebrać wynik badania histopatologicznego za 2-3 tygodnie, chyba, że lekarz poda inny termin. W celu odebrania i interpretacji wyników należy umówić się na wizytę.

Skleroterapia – obliteracja – ostrzykiwanie jest zabiegiem stosowanym w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Jak dotąd jest to najskuteczniejszy sposób leczenia teleangiektazji, venulektazji i żylaków siatkowatych.
 
Co to jest skleroterapia?
Skleroterapia polega na miejscowym wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu w celu wywołania odczynu zapalnego ściany naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu, czego następstwem jest zamknięcie światła naczynia. 
Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej i trwa około 20 min. W czasie jednej sesji podaje się zwykle 2 – 3 ampułki obliterantu. Obszar wykonywania zabiegu obejmuje zwykle jedna kończynę, zależnie od rozległości zmian udo lub podudzie

Przeciwwskazania do skleroterapii?

 • uczulenie na środki obliterujące,
 • zakrzepica żył głębokich,
 • poważne choroby układowe,
 • infekcje układowe lub miejscowe,
 • rozległe zakażenia bakteryjne skóry,
 • ciężkie przypadki niedokrwienia kończyn,
 • nie dające się wyleczyć obrzęki kończyn dolnych,
 • unieruchomienie,
 • miesiączka (przeciwwskazanie względne).

Przygotowanie do zabiegu:
Przed pierwszym zabiegiem konieczne  jest wykonanie badania ultrasonograficznego USG – Doppler celem oceny układu żylnego.
 
Znieczulenie?
Zabieg nie wymaga specjalnego znieczulenia. 
O zmianie odczuwania – pojawieniu się bólu, należy niezwłocznie informować lekarza w czasie zabiegu. Nakłucia wykonywane są cienką igłą, są zwykle jest dobrze tolerowane, są bezbolesne. W rzadkich przypadkach ból powstający w trakcie ostrzykiwania związany jest  z wydostawaniem się leku mającego właściwości drażniące poza światło naczynia. 

Postępowanie po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu wskazane jest założenie rajstop lub pończoch uciskowych (dostępne w gabinetach Terpa) albo opatrunku uciskowego. Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Po zabiegu zaleca się chodzenie przez okres około 1 – 2 godzin. Bardzo korzystnie wpływa to na okres gojenia. 
Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż!!!
Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku - zaleca się noszenie na stałe w ciągu dnia, a przynajmniej przez pierwsze DWA TYGODNIE. Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Podanie preparatu nie oznacza od razu zniknięcie naczynia. W miejscach naczyń mogą być widoczne zasinienia. 
Czasami wyczuwalny jest powrózek, który może być twardy i bolesny w dotyku. 
Wchłanianie się zmian trwa od dwóch tygodni do kilku miesięcy.
 
Raz zamknięte żylaki na ogół nie otwierają się ponownie, jednak sklerotyzacja nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych zmian. Uzyskanie dobrego efektu wymaga najczęściej kilku (2 – 3) sesji.
 
Bezwzględnie po zabiegu przeciwwskazane jest stosowanie rozgrzewanie kończyn, a więc gorące kąpiele, sauna, opalanie, solarium.
 
Powikłania po skleroterapii:
Przy prawidłowo wykonanym zabiegu powikłania są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć całkowicie. Najczęstsze powikłania to zaczerwienienia, siniaki i obrzęk. Rzadziej pojawiają się reakcje alergiczne na podany środek, przebarwienia, zapalenia żył, bolesność ostrzykniętej żyły czy martwica tkanek – skóry.

konsultacje z zakresu:

 • żylaki kończyn dolnych
 • przepukliny: brzuszne, pachwinowe
 • żylaki odbytu i inne schorzenia prokotologiczne
 • zmiany skórne

Przygotowanie do badania biopsji piersi:
Nie wykonujemy zabiegu u kobiet podczas miesiączki. Badanie piersi za pomocą biopsji nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Podczas pobierania materiału do badania pacjent nie musi być na czczo.


Na czym polega BAC piersi?
Biopsja piersi polega na nakłuciu guzka i pobraniu z niego materiału do badania histopatologicznego (czyli oglądania komórek  pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa).
Zabieg odbywa się w asyście dwóch lekarzy. Przed biopsją lekarz – chirurg wykonuje badanie piersi dotykiem, natomiast lekarz - radiolog wykonuje  badanie ultrasonograficzne (USG piersi). Dla zwiększenia dokładności badania, także sam zabieg wprowadzenia igły w miejsce, z którego mają zostać pobrane komórki do badania, odbywa się pod kontrolą USG.


Czy biopsja  piersi boli ?
Igły używane do pobierania materiału komórkowego są bardzo cienkie, a sama biopsja trwa bardzo krótko, dlatego też jest ona praktycznie bezbolesna (pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucie).
Po biopsji pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Zwykle bezpośrednio po badaniu można powrócić do domu i normalnej aktywności życiowej.


Badanie histopatologiczne?
Materiał wysyła się do badania histopatologicznego. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 -3 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Przygotowanie do badania biopsji tarczycy
Nie wykonujemy zabiegu u kobiet podczas miesiączki. Badanie piersi za pomocą biopsji nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Podczas pobierania materiału do badania pacjent nie musi być na czczo.


Na czym polega BACC tarczycy?
Biopsja tarczycy polega na nakłuciu guzka i pobraniu z niego materiału do badania histopatologicznego (czyli oglądania komórek tarczycy pod mikroskopem przez lekarza patomorfologa).
Zabieg odbywa się w asyście dwóch lekarzy. Przed biopsją lekarz – chirurg wykonuje badanie szyi dotykiem, natomiast lekarz - radiolog wykonuje  badanie ultrasonograficzne (USG tarczycy). Dla zwiększenia dokładności badania, także sam zabieg wprowadzenia igły w miejsce, z którego mają zostać pobrane komórki do badania, odbywa się pod kontrolą USG.


Czy biopsja tarczycy boli i czy wymaga pobytu w szpitalu?
Igły używane do pobierania materiału komórkowego są bardzo cienkie, a sama biopsja trwa bardzo krótko, dlatego też jest ona praktycznie bezbolesna (pacjent odczuwa jedynie lekkie ukłucie).
Po biopsji pacjent nie musi przebywać w szpitalu. Zwykle bezpośrednio po badaniu można powrócić do domu i normalnej aktywności życiowej.


Kiedy jest konieczne wykonanie biopsji tarczycy?
Podstawową rolą, jaką odgrywa badanie BACC w diagnostyce chorób tarczycy jest różnicowanie zmian złośliwych w obrębie gruczołu oraz wynikające z rozpoznania dalsze postępowanie diagnostyczno-lecznicze. Właśnie na podstawie biopsji tarczycy podejmuje się decyzję o tym, czy operacja jest konieczna. Biopsja pozwala także na rozpoznawanie pewnych typów zapaleń tarczycy oraz na kontrolę wyników leczenia niektórych chorób tego narządu.

Badanie histopatologiczne?
Materiał wysyła się do badania histopatologicznego. Wynik badania będzie do odebrania na wizycie kontrolnej – za 2 -3 tygodnie (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Specjaliści

Nasi specjaliści (sprawdź dostępne terminy)

* Spotkania można umawiać telefonicznie: 81 442 72 72; 501 018 138 lub osobiście w rejestracji. Czas trwania wizyt jest różny u poszczególnych specjalistów, najczęściej trwają 20-60 min.

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij