Badania ultrasonograficzne (USG)

Wykonujemy:

Akordeon

Badanie ultrasonograficzne NARZĄDU RODNEGO (usg)

Badanie to najkorzystniej byłoby wykonać do 7 dnia cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). Badanie jest wykonywane sondą dopochwową, przezbrzuszną lub doodbytniczą. Jeśli istnieje tendencja do zaparć lub występują wzdęcia, do badania można się przygotować przyjmując przez 3 dni poprzedzające Manti Gastop – tabletki do żucia 3-4 razy dziennie przed posiłkami. W dniu badania spowodować oddanie stolca (do odbytu czopek glicerynowy lub czopek Bisacodyl).

Po badaniu USG dostaniesz wydruk ze zdjęciami i opis badania USG.

 

Badanie ultrasonograficzne CIĄŻY (usg)

USG w ciąży to jedno z podstawowych badań prenatalnych. Warto więc wiedzieć, jak interpretować wyniki USG prenatalnego. O częstotliwości USG w ciąży zwykle decyduje lekarz prowadzący ciążę. Badanie USG jest bardzo ważne, bo informuje o stanie dziecka. Dla samych rodziców badanie to istotne jest także dlatego, że mogą zobaczyć swoje dziecko, jeszcze zanim pojawi się ono na świecie.

Zazwyczaj w ciąży niepowikłanej wykonujemy badanie usg 3 krotnie. 

 • Pierwsze badanie (sondą przezpochwową i ewentualnie przez brzuch) wykonywane jest między 11tyg-13tyg+6 dni. Zwane jest „skanem gentycznym „. Prócz oceny wielkości płodu, jego budowy, oceny trofoblastu i jajników określa się przejaśnienie karku (NT) i obecność kości nosowych (NB). Te wykładniki (NB i NT), jeśli są prawidłowe, informują nas o braku podejrzenia najczęstszych wad genetycznych u płodu. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, nie oznacza to, że dziecko jest chore. Można poszerzyć diagnostykę ultrasonograficzną o ocenę fali przepływu w przewodzie żylnym (DV) i ocenę przepływu przez zastawkę trójdzielną u płodu (badania dopplerowskie). Wobec nieprawidłowych wyników, jeśli pacjentka tak zdecyduje, zostaje skierowana na amniopunkcję (badanie płynu owodniowego uzyskanego na drodze nakłucia worka owodniowego). 
 • Kolejne badanie wykonywane jest między 20-24 tygodniem ciąży. To badanie oceniające wielkość i struktury płodu a także długość kanału szyjki macicy (najczęściej sondą dopochwową) - o ile ocena szyjki nie była wykonywana w innym terminie.  Oceniane są także nerki matki. 
 • Ostatnie badanie wykonujemy w ciąży 32-34 tygodnie sondą przezbrzuszną. Ocenia się wielkość i struktury płodu, łożysko, wody płodowe oraz wykładniki dobrostanu płodu (przepływy dopplerowskie). 

Wyniki badania USG: podstawowe skróty w badaniu USG ciąży
AC – obwód brzucha dziecka
AFI – wskaźnik płynu owodniowego
ASP – akcja serca płodu
BPD – wymiar dwuciemieniowy główki, czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia
AUA – średni wiek ciąży wg USG
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli od czubka głowy do końca tułowia dziecka, a dokładnie do kości ogonowej
EDD – przybliżona data porodu
EFW – przybliżona waga dziecka
FHR – bicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę
FL – długość kości udowej
GA – wiek ciążowy według ostatniej miesiączki
GS – średnica pęcherzyka ciążowego
HC – obwód główki
HL – długość kości ramiennej
LMP – data ostatniej miesiączki
NB – kość nosowa
NF – fałd karkowy
NT – przezierność karkowa
OM – ostatnia miesiączka
TP – termin porodu
YS – pęcherzyk żółtkowy

Po badaniu USG pacjentka otrzymuje wydruk ze zdjęciami swojego dziecka w brzuchu i opis badania USG.

Jak się przygotować do badania? 

Badania nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo. 

Jakie informacje daje badanie USG

 • Jakiej wielkości jest tarczyca (norma objętości tarczycy u kobiet 18 ml u mężczyzn 25 ml).
 • Jaki jest miąższ tarczycy – czy taki jak powinien (mówimy normoechogeniczny) czy też nieprawidłowy
 • Jeżeli mniej lub bardziej odbija ultradźwięki mówimy hypoechogeniczny (hipoechogeniczny) lub hyperechogeniczny (hiperechogeniczny)
 • Jeżeli jest nieprawidłowy - czy dotyczy to całej tarczycy czy tylko drobnych fragmentów (mówimy wtedy, że miąższ jest niejednorodny) ·
 • Czy istnieją w tarczycy obszary, zmiany (ogniska) wyraźnie wyróżniające się od otaczającego miąższu tarczycy – jeżeli tak – często są opisywane jako guzki.
 • Jeżeli fragment tarczycy w ogóle nie odbija ultradźwięków (obszar bezechowy) jest to najczęściej płyn (cysta, torbiel tarczycy)

Pomiary tarczycy wykonane w różnych pracowniach moga być odmienne. Po badaniu USG  pacjent otrzymuje wydruk ze zdjęciami i opis badania USG.

Według  POU  (POLSKA UNIA ONKOLOGII) :

 

RAK piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym . Od początku lat 60. obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór.

BADANIE USG piersi zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak RÓWNIEŻ pacjentkom powyżej 40 roku życia ALE  wtedy wyłącznie jako uzupełnienie wykonanej wcześniej MAMMOGRAFII ( Z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których czasem nie wykaże badanie mammograficzne ).
Wtedy na badanie usg koniecznie należy przynieść KLISZE lub PŁYTY z AKTUALNEJ oraz 2-3 poprzednich mammografii.

Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie BEZPIECZNA (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).  
Badanie to NIE wymaga specjalnego przygotowania.

Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku .

Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

Czynniki ryzyka

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

Objawy

 •     zmieniony kształt piersi,
 •     wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
 •     na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
 •     brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
 •     z brodawki wydobywa się wydzielina.


Samokontrola

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

 •     brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
 •     wycieki z brodawki,
 •     otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
 •     zmianę kształtu lub wielkości piersi,
 •     obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
 •     guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

Po badaniu USG  pacjentka otrzymuje wydruk ze zdjęciami i opis badania USG.

Specjaliści

Nasi specjaliści (sprawdź dostępne terminy)

* Spotkania można umawiać telefonicznie: 81 442 72 72; 501 018 138 lub osobiście w rejestracji. Czas trwania wizyt jest różny u poszczególnych specjalistów, najczęściej trwają 20-60 min.

 

dr n. med. Ewa Baszak-Radomańska

więcej
Terminy przyjęć:
Poniedziałek: 10:00-20:00
Wtorek: 9:00-20:00
Środa: 8:00-16:30
Czwartek: 8:00-15:30
Piątek: 8:00-15:30
zobacz dostępne terminy
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij