Recover

RECOVER (TheRapy of PElviC FlOor in Vulvodynia ResEaRch)

Terapia RECOVER przeznaczona jest dla pacjentek spełniających następujące kryteria:

  • które cierpią z powodu przewlekłego bólu urogenitalnego (Chronic Urogenital Pain – CUP): wulwodynii, zespołu bolesnego pęcherza lub mają objawy pęcherza nadreaktywnego, ból miednicy.
  • mają cechy dysfunkcji mięśni dna miednicy pod postacią nadmiernego napięcia mieśni/powięzi (Pelvic Floor Muscle Dysfunction, PFMD/hipertonicity).

Kwalifikacji do programu dokonuje lekarz ginekolog dr n med. ​Ewa Baszak-Radomańska​ na podstawie przeprowadzonej diagnostyki: zebrania wywiadu, badania ginekologicznego z wykluczeniem innej przyczyny przewlekłych dolegliwości, diagnostyce przeciwwskazań do terapii, wytłumaczeniu pacjentce diagnozy i propozycji leczenia. Warunkiem przystąpienia do terapii jest podpisanie świadomej zgody na udział w projekcie terapeutycznym, od którego można odstąpić z częściową refundacją kosztów.

Pierwszym kwalifikującym do programu oraz ostatnim podsumowanie terapii elementem terapii jest konsultacja lekarska ginekologiczna, seksuologiczna, z prośbą o wypełnienie formularza oceny końcowej. Konsultacja ginekologiczna wstępna, diagnostyczna jest odrębnie płatna.

Przebieg programu RECOVER:
Terapia w zakresie programu zajmuje 5 dni (najczęściej poniedziałek - piątek) intensywnej pracy z 3 terapeutami (łącznie 18 sesji terapeutycznych). Składa się z 3 modułów: terapia miednicy - praca z terapeutką, pielęgniarką, asystentką dr Ewy Baszak-Radomańskiej w Terpie, terapia z fizjoterapeutą oraz rehabilitacja psychologiczna.

 

  •  Celem TERAPII MIĘŚNI/POWIĘZI DNA MIEDNICY jest ustabilizowanie funkcjonowania mięśni i powięzi  w obrębie miednicy według autorskiego programu prof. Marka Jantosa z Australii, prowadzona przez certyfikowane terapeutki. Polega  na zniwelowaniu restrykcji mięśniowo- powięziowych w obrębie przykurczonych lub nadmiernie napiętych mięśni dna miednicy. Terapia jest połączona z treningiem mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedbacku. Zalecane jest kontynuowanie jej w warunkach domowych, po wcześniejszym instruktażu dotyczącym ćwiczeń i  obsługi urządzenia (UControl). UControl jest wypożyczany pacjentce na okres 3 tygodni. Jest to wystarczający okres do nabycia umiejętności pracy z mięśniami. Terapia ma na celu zmianę nawyków, które zmniejszają ryzyko nawrotu dolegliwości.

 

  • FIZJOTERAPIA rozpoczyna się od diagnostyki funkcjonalnej analizy postawy ciała, oceny sylwetki pacjentki (Body Reading) oraz wykorzystaniu specyficznych, lokalnych testów funkcjonalnych poszczególnych części ciała z elementami diagnostyki osteopatycznej. Terapia opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych takich jak: Manipulacje Powięzi według Luigi Stecco - Fascial Manipulation®, Model Odkształcania Powięziowego - Fascial Distortion Model (FDM), współczesne Metody Diagnozowania i Leczenia Tkanek Miękkich według dr Jarosława Ciechomskiego oraz Proprioceptywne Nerwowo-Mięśniowe Torowanie - Prioprioceptiv Neuromuscular Facilitation (PNF). Terapia prowadzona jest przez certyfikowanego fizjoterapeutę wymienionych metod.

 

  • Psycholog towarzyszy pacjentce podczas całego procesu terapeutycznego oferując wsparcie i motywację. Informuje o możliwych trudnościach w przebiegu terapii. Spotkania REHABILITACJI PSYCHOLOGICZNEJ rozpoczynają się wywiadem psychologicznym, pacjentka opisuje problemy związane z chorobą, psycholog stosuje wystandaryzowane testy do pomiaru poziomu stresu, lęku, bądź inne stosowne do zgłaszanych trudności. Na kolejnym spotkaniu psycholog przedstawia wyniki wcześniej przeprowadzonych testów, diagnozuje, proponuje rozwiązania. Na każdym z 5-ciu spotkań psycholog stosuje metody relaksacyjne (EEG-Biofeedback, Trening Autogenny Schultza, Wizualizację),  aby wspomóc terapię w zakresie miednicy i fizjoterapię, ale także aby pacjentka zyskała umiejętność samodzielnego radzenia sobie ze stresem po zakończonym programie terapeutycznym. Podczas ostatniego spotkania pacjentce może towarzyszyć partner.


W ramach programu RECOVER liczba i zakres spotkań terapeutycznych jest określona. Pacjentka może przedłużyć terapię w każdym z przedstawionych modułów ze względu na preferencje własne lub na podstawie sugestii terapeuty. Dodatkowe spotkania są odrębnie płatne. Zakończeniem programu jest konsultacja ginekologiczna i seksuologiczna.

Specjaliści

Nasi specjaliści (sprawdź dostępne terminy)

* Spotkania można umawiać telefonicznie: 81 442 72 72; 501 018 138 lub osobiście w rejestracji. Czas trwania wizyt jest różny u poszczególnych specjalistów, najczęściej trwają 20-60 min.

 

dr n. med. Ewa Baszak-Radomańska

więcej
Terminy przyjęć:
Poniedziałek: 10:00-20:00
Wtorek: 9:00-20:00
Środa: 8:00-16:30
Czwartek: 8:00-15:30
Piątek: 8:00-15:30
zobacz dostępne terminy

mgr Paweł Malicki

więcej
Terminy przyjęć:
Poniedziałek: 8:00-20:00
Wtorek: 8:00-20:00
Środa: 8:00-20:00
Czwartek: 8:00-20:00
Piątek: 8:00-20:00
Sobota: 8:00-20:00
zobacz dostępne terminy

uwaga!

Jeżeli powodem wizyty jest ból, prosimy o podanie tej informacji podczas rejestracji telefonicznej. Przeznaczymy dla Państwa więcej czasu.

nasze pacjentki o terapii RECOVER ...

***

"Z pełna świadomością będę polecać terapię w projekcie Recover i przekazywać innym, ze wcale nie trzeba godzić się na ból i dyskomfort. Zrozumiałam dzięki terapii ze nie jest to problem nefrologiczny ani infekcje, na które leczono mnie latami. Profesjonalizm, wiedza ogromna i zaangażowanie terapeutów pozwala na to, ze pacjent może w 100 % skupić się na sobie i dogłębnie zrozumieć problem. Terapeuci odpowiadają na wszystkie, choćby najmniej logiczne pytania i starają się w przystępny, ludzki sposób wyjaśnić zagadnienie. Pacjent  ma poczucie dobrego zaopiekowania się i ze w końcu jest w odpowiednim miejscu, wśród fachowców, którzy rozumieją problem i wszelkie z nim związane zagadnienia. Przy tym wszystkim terapeuci to świetni ludzie, którzy tworzą wspaniałą atmosferę bez tworzenia zbędnych granic. Jedyny i największy problem to taki, ze Pani Doktor i terapeuci są tylko w Lublinie." 

 

***

(…) Doskonale dobrany zespół! Pełen profesjonalizm, życzliwość, rzetelność. Pacjent czuje się komfortowo, bezpiecznie. Może liczyć na zrozumienie, wsparcie i zawsze może otrzymać niesamowitą wiedzę która ułatwi zrozumienie zakresu wulwodynii i radzenie sobie z nią.

 

***

(…) Dziękuję terapeutom zaangażowanym w projekt za pełen profesjonalizm. Mimo, ze pewne dolegliwości nie ustapiły, po terapii wyjeżdżam z nastawieniem, ze w końcu będzie dobrze (…)

 

***

(…) Pojechałam do Lublina na wizytę pod koniec kwietnia, trwała ona godzinę. Pani doktor przeprowadziła szczegółowy wywiad, badanie ginekologiczne oraz mapowanie bólu. Największy ból jaki odczuwałam przy dotykaniu wacikiem w skali 1-10 wynosił (…)   Nauczono mnie rozkurczać mięśnie dna miednicy. Wcześniej miałam wrażenie, że kompletnie nad nimi nie panuje. Już przy drugim spotkaniu nie odczuwałam bólu przy cewce moczowej (…) Terapia bardzo mi pomogła, współżycie w końcu jest możliwe. Moje mięśnie nadal się spinają, ale potrafię je rozluźnić (…)

 

***

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij