O wulwodynii

CZYM JEST WULWODYNIA?

 • świądem, pieczeniem, dyskomfortem,  nadwrażliwością, kłuciem, suchością, paleniem lub innym rodzajem bólu  wejścia do pochwy, cewki moczowej i odbytu;
 • może mieć zwiazek ze współżyciem (w trakcie lub po stosunku),  utrzymywać się stale (przynajmniej 3 miesiące) lub nawracać (najczęściej nie wiadomo dlaczego, na pewno w reakcji na stres);
 • dotyka do 16 % kobiet na jakimś etapie życia;  zwykle  rozpoczyna się u młodych kobiet, ale może występować u dzieci i kobiet po menopauzie
 • dotychczas stosowane leczenie nie przynosi stałej poprawy, odwiedziłaś już wielu lekarzy…

WULWODYNIA TO ROZPOZNANIE, KTÓRE PRZYNOSI ULGĘ.

 

Od początku naszej pracy szukaliśmy skutecznego sposobu leczenia pacjentek z bólem ginekologicznym - wulwodynią. W 2012 roku dr Ewa Baszak-Radomańska otrzymała amerykańską nagrodę Dr. Stanley C. Marinoff Vulvodynia Career Development Award, przyznaną przez National Vulvodynia Association, przeznaczoną na stworzenie ośrodka leczenia pacjentek z wulwodynią.

Wulwodynia jest najbardziej zaniedbanym problemem w zakresie zdrowia kobiet. Najwiecej zachorowań notuje się u kobiet poniżej 25 roku życia a 75 procent pacjentek z wulwodynią ma mniej niż 34 lata. Jest przy tym nadal rzadko rozpoznawana; kobiety zazwyczaj cierpią przez wiele lat realizując kolejne wizyty u ginekologów i urologów (średnio 7 wizyt w ciągu roku) zanim zostanie im postawiona poprawna diagnoza. Pierwsze objawy wulwodynii mogą pojawić się już w dzieciństwie. 

Objawy wulwodynii to trwające co najmniej 3 miesiące uczucie nadwrażliwości, napięcia, podrażnienia, pieczenia, świądu lub palenia, rozrywania  w okolicy sromu, krocza, pęcherza moczowego, ujścia zewnętrznego cewki moczowej czy odbytu. Objawy nie muszą być spowodowane dotykiem czy naciskiem na srom (np. podczas współżycia czy długotrwałego siedzenia), ale bardzo często ból się nasila podczas tych aktywności. Nasilenie i lokalizacja bólu mogą zmieniać się w czasie, indywidualne różnice są znaczne. Niejednokrotnie ból sromu trudno jest precyzyjnie zlokalizować.

Ze względu na obszerne spektrum i możliwy obszar występowania dolegliwości określenie „wulwodynia” zastępowane jest nazwą przewlekły ból urogenitalny z tendencją do rozszerzenia na ano-urogenitalny.

Pierwszy raz wulwodynia opisana została w I w p.n.e. przez lekarza Soranusa z Efezu jednak dopiero XX wiek przyniósł rozwój badań w tym kierunku. 

Ból jest priorytetem zdrowotnym na świecie i choć może być uważany jako objaw choroby lub uszkodzenia, przewlekły i nawracający ból stanowi odrębny problem zdrowotny, chorobę samą w sobie.

Leczenie bólu stanowi priorytet w ochronie zdrowia na świecie, ponieważ sam w sobie jest chorobą i wymaga terapii. Z początkiem marca 2017 roku zaczęła w Polsce obowiązywać nowelizacja ustawy Praw Pacjenta.

Pacjent ma prawo do leczenia bólu i do oceny postępów w leczeniu bólu. Oznacza to, że lekarz nie może bagatelizować przewlekłego bólu sromu, który zgłasza pacjentka.

 

 

Specjaliści

Nasi specjaliści (sprawdź dostępne terminy)

* Spotkania można umawiać telefonicznie: 81 442 72 72; 501 018 138 lub osobiście w rejestracji. Czas trwania wizyt jest różny u poszczególnych specjalistów, najczęściej trwają 20-60 min.

 

dr n. med. Ewa Baszak-Radomańska

więcej
Terminy przyjęć:
Poniedziałek: 10:00-20:00
Wtorek: 9:00-20:00
Środa: 8:00-16:30
Czwartek: 8:00-15:30
Piątek: 8:00-15:30
zobacz dostępne terminy

mgr Paweł Malicki

więcej
Terminy przyjęć:
Poniedziałek: 8:00-20:00
Wtorek: 8:00-20:00
Środa: 8:00-20:00
Czwartek: 8:00-20:00
Piątek: 8:00-20:00
Sobota: 8:00-20:00
zobacz dostępne terminy

Klasyfikacja wulwodynii (ISSVD 2015)

I. Zależnie od  obszaru występowania bólu:

 • Uogólniona;
 • Częściowa np. klitorodynia – ból łechtaczki; vestibulodynia – ból przedsionka pochwy. 
 • Mieszana.

II. Zależnie od obecności lub braku czynników wywołujących dolegliwości bólowe:

 • Spontaniczna;
 • Prowokowana; dyspareunia czyli ból zwiazany ze wspołżyciem seksualnym, ból, świąd, pieczenie, palenie w trakcie lub po stosunku. 

III. 

 • Pierwotna;
 • Wtórna.

IV. Ból może być stały lub okresowy.

 

Przyczyny wulwodynii: 

Wulwodynia jest chorobą o nieznanej etiologii, często wieloczynnikowej.

 1. Najczęstszą przyczyną bólu sromu jest dysfunkcja mięśniowo- powięziowa w postaci wzmożonego napięcia mięśni  dna miednicy - Pelvic Floor Muscle Dysfunction Hypertonicity ( 83 procent  pacjentek w doswiadczeniach  własnych  i Marka Jantosa, Adelaida, Australia). Nadmierny skurcz powoduje nie tylko ból sromu (wulwodynię), ale także dolegliwości bólowe pęcherza moczowego (zespół bolesnego pęcherza, kiedyś zwany śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego; IC) oraz ból odbytu (zespół dźwigacza odbytu, proctalgia czy coccygodynia). Bolesnosć może obejmować podbrzusze, okolicę lędźwi, pachwiny i kończyny dolne. 
 2. Opryszczka narządów płciowych;
 3. Odczynowe zapalenie stawów;
 4. Stwardnienie rozsiane.

Choroby, objawy i problemy współistniejące z wulwodynią:

 1. Nawrotowe infekcje pochwowe; 
 2. Nawrotowe infekcje układu moczowego szczególnie po współżyciu;
 3. Zespół pecherza nadreaktywnego;
 4. Zmiany skórne na sromie m. in. liszaj plaski; liszaj twardzinowy.  
 5. Żylaki odbytu, szczeliny odbytu;
 6. Zespół jelita drażliwego;
 7. Dolegliwości korzeniowe;
 8. Bóle głowy;
 9. Dysfunkcja stawów skroniowo- żuchwowych / bruksizm;
 10. Obniżony nastrój, objawy depresyjne, objawy lękowe
 11. Wysoki poziom napięcia i stresu
 12. Problemy ze snem (najczęściej: sen płytki, przerywany)

Diagnostyka: 

Wulwodynia to choroba z wykluczenia tj należy wykluczyć inne przyczyny bólu. Diagnostyka opiera się na zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego objawów i chorób współistniejących, badaniu ginekologicznym (oglądanie sromu; badanie we wziernikach) oraz tak zwanym mapowaniu bólu (według Jantosa IMAP: 3 mapy bólu) z oceną bólu w skali NRS (Numeric Rating Scale) 0-brak bólu, 10 – ból nie do wytrzymania. 

 

Leczenie: 

Wulwodynia nie jest wyłącznie problemem ginekologicznym dlatego wymaga wielospecjalistycznego, dopasowanego indywidualnie do potrzeb pacjentki postepowania. Celem terapii jest nie tylko zmniejszenie czy zlikwidowanie dolegliwości ale również zminimalizowanie ryzyka ich nawrotów. Na przestrzeni ostatnich lat wypracowaliśmy wraz z ośrodkiem w Australii wielomodułowy sposób terapii pacjentek.

Pierwszym (kwalifikującym do programu) oraz ostatnim (podsumowanie terapii) elementem terapii jest konsultacja lekarska (ginekologiczna, seksuologiczna). 

 

Terapia w dysfunkcji mieśniowo- powieziowej:

1. terapia tkanek miekkich,  której celem  jest ustabilizowanie funkcjonowania mięśni i powięzi  w obrębie miednicy według autorskiego programu prof. Marka Jantosa z Australii, prowadzona przez certyfikowane terapeutki;

2. fizjoterapia, która  opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych takich jak: Manipulacje Powięzi według Luigi Stecco - Fascial Manipulation®, Model Odkształcania Powięziowego - Fascial Distortion Model (FDM), współczesne Metody Diagnozowania i Leczenia Tkanek Miękkich według dr Jarosława Ciechomskiego oraz Proprioceptywne Nerwowo-Mięśniowe Torowanie - Prioprioceptiv Neuromuscular Facilitation (PNF). Terapia prowadzona jest przez certyfikowanego fizjoterapeutę wymienionych metod. 

3. rehabilitacja psychologiczna psycholog towarzyszy pacjentce podczas całego procesu terapeutycznego oferując wsparcie i motywację. Informuje o możliwych trudnościach w przebiegu terapii, pomaga w zrozumieniu istoty choroby, jej wpływie na kondycję psychiczną. Stosuje wystandaryzowane metody diagnostyczne właściwe dla zgłaszanych problemów oraz techniki obniżające stres i napięcie psychiczne. Psycholog jest certyfikowanym terapeutą EEG-biofeedback i Treningu Autogennego Schultza z Wizualizacją.

uwaga!

Jeżeli powodem wizyty jest ból, prosimy o podanie tej informacji podczas rejestracji telefonicznej. Przeznaczymy dla Państwa więcej czasu.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij