Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

BIOFEEDBACK I EEG-BIOFEEDBACK

 BIOFEEDBACK

To otrzymywanie informacji zwrotnej. Terapia z zastosowaniem biofeedbacku polega na tym, że kiedy wykonuje się dane ćwiczenie, jednoczasowo otrzymuje się obiektywne, często obrazowe informacje, czy ćwiczenie jest wykonane prawidłowo.

 

Technika biofeedback jest jedną z metod rehabilitacji mięśni dna miednicy. Polega na nauczeniu świadomego kontrolowania napięcia mięśni, daje pewność uruchomienia właściwej grupy mięśni, kontrolowania zarówno przez pacjentkę jak i terapeutę nasilenia i czasu trwania skurczu, rozluźnienia mięśni (to podstawowa umiejętność, którą należy wspólnie wypracować) i obiektywnej obserwacji postępów terapii. Powierzchowna elektromiografia (sEMG) to nieinwazyjna ocena napięcia mięśni poprzez mierzenie potencjałów elektrycznych na powierzchni mięśnia. EMG biofeedback pozwala uświadomić pacjentce, że ma kontrolę nad aktywnością/ napięciem swoich mięśni. Dzięki wizualizacji na ekranie komputera można zrozumieć jak wiele zależy od własnego działania. Biofeedback pozwala nauczyć się kontrolowania pracy własnych mięśni.

Postępowanie terapeutyczne rozpoczyna się badaniem sEMG mięśni dna miednicy, celem zobiektywizowania ich napięcia, co łączy się z zakładaniem elektrody (czujnika) do pochwy/odbytu. Badanie sEMG jest wyłącznie oceną stanu mięśni, nie łączy się ze stymulacją, znieczuleniem czy podrażnieniem w zakresie miednicy.

Terapia z zastosowaniem biofeedbacku (używając indywidualnej elektrody, która pozostaje własnością pacjentki) jest kontynuowana w warunkach domowych po wcześniejszym instruktażu dotyczącym ćwiczeń i obsługi urządzenia (UControl), które pacjentka wypożycza.

Najczęściej pacjentka jest w stanie nauczyć się panować nad mięśniami, utrzymywać mięśnie w rozkurczu (relaksacji), mimo tendencji do napinania mięśni (skurczu).

EEG-BIOFEEDBACK

Biopsychospołeczny model zdrowia zakłada całościowe podejście do problemów pacjenta uwzględniając nie tylko czynniki biologiczne, ale również społeczne oraz psychiczne. Oznacza to uwzględnienie wpływu leczenia na „całego” pacjenta.

Stres należy do tych nielicznych określeń, które niezwykle szybko upowszechniły się na świecie. Od lat badany jest wpływ stresu na zaburzenie równowagi organizmu. Stresory wywierają działanie drogą nerwową i hormonalną powodując wydzielanie hormonów przysadki i nadnercza. Pod ich wpływem rozwija się uogólniona reakcja stresowa oraz zachodzi szereg zmian wewnątrzustrojowych. Do tych zmian należy również wzrost napięcia. Przekroczenie granicy napięcia określonej właściwościami fizjologicznymi powoduje przykre odczucie napięcia, rozdrażnienia i zdenerwowania, które określamy właśnie jako stres. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego konieczne jest odnalezienie równowagi pomiędzy stanem napięcia i stanem odprężenia. Stosowanie długofalowej strategii spowoduje trwałą redukcję stresu. Proponujemy dwie metody redukcji stresu, które mogą być uzupełnieniem leczenia wulwodynii (EEG-biofeedback oraz trening relaksacyjny).

Dla kogo?
EEG-biofeedback i trening relaksacyjny mają szerokie zastosowanie w leczeniu przewlekłego stresu, bólu, łagodzeniu lęku i niepokoju, stanach depresyjnych, przeciwdziałaniu zmęczeniu, w  terapii zaburzeń snu. Treningi są szczególnie polecane jako wspomaganie leczenia zaburzeń somatycznych oraz w czasie nadmiernego napięcia i przeciążenia organizmu. Redukują stres, odprężają i poprawiają ogólną kondycję psychofizyczną.



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.