Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Wulwodynia - Program RECOVER

therapy of pelvic floor in vulvodynia research

0
DNI TERAPII
0
SPECJALISTÓW
0
SESJI TERAPEUTYCZNYCH
0
OŚRODEK LECZENIA WULWODYNII

RECOVER

Szczegóły terapii 

Terapia RECOVER przeznaczona jest dla pacjentek, które spełniają następujące kryteria:

  • cierpią z powodu wulwodynii (przetrwałego bólu sromu). Ból może występować spontanicznie, być przyczyną bólu przy współżyciu (dyspareunia) albo mieć formę mieszaną. Wulwodynia współistnieje z dolegliwościami z pęcherza moczowego, odbytu czy objawami jelita drażliwego. 
  • mają cechy dysfunkcji mięśni dna miednicy pod postacią nadmiernego napięcia mieśni/powięzi (Pelvic Floor Muscle Dysfunction, PFMD/hipertonicity).

Pierwszym kwalifikującym do programu oraz ostatnim podsumowanie terapii elementem terapii jest konsultacja lekarska ginekologiczna, seksuologiczna, z prośbą o wypełnienie formularza oceny końcowej. Konsultacja ginekologiczna wstępna, diagnostyczna jest odrębnie płatna.

W ramach programu RECOVER liczba i zakres spotkań terapeutycznych jest określona. Pacjentka może przedłużyć terapię w każdym z przedstawionych modułów ze względu na preferencje własne lub na podstawie sugestii terapeuty. Dodatkowe spotkania są odrębnie płatne. Zakończeniem programu jest konsultacja ginekologiczna i seksuologiczna.

zdjęcie kobiety od pasa trzymającej na wysokości bielizny kwiat - zabieg o-shot
ginekolog lublin

Kwalifikacji do programu dokonuje lekarz ginekolog Dr n. med. ​Ewa Baszak-Radomańska​ na podstawie przeprowadzonej diagnostyki: zebrania wywiadu, badania ginekologicznego z wykluczeniem innej przyczyny przewlekłych dolegliwości, diagnostyce przeciwwskazań do terapii, szczegółowej rozmowy dotyczącej diagnozy i propozycji leczenia. Warunkiem przystąpienia do terapii jest podpisanie świadomej zgody na udział w projekcie terapeutycznym. 

Wizyta lekarska w diagnostyce:

→ przewlekłych (lub nawrotowych) dolegliwości na sromie

→ bólu (czy innych dolegliwościach) związanych ze współżyciem

Cennik

Wizyta diagnostyczna (wulwodynia) – 690 zł

Wizyta zawiera protokół diagnostyczny dla pacjentek z bólem sromu:
– badanie brzucha
– wulwoskopia prosta (ocena sromu)
– badanie mikroskopowe wydzieliny pochwowej
– ocena mięśni dna miednicy (protokół VAMP)
– USG narządu rodnego i miednicy
– podsumowanie: diagnoza, propozycja terapii i dalszego postępowania.

Dla pacjentek, które nie miały wykonywanego badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową (STI), będzie zarekomendowane wykonanie testu (wynik na wizycie)

Przebieg programu Recover

Terapia w zakresie programu zajmuje 5 dni (najczęściej poniedziałek – piątek) intensywnej pracy z 3 terapeutami (łącznie 18 sesji terapeutycznych). Składa się z 3 modułów: terapia miednicy – praca z fizjoterapeutką uroginekologiczną, terapia z fizjoterapeutką oraz rehabilitacja psychologiczna. Po zakończonej terapii istnieje możliwość zdalnych konsultacji ze specjalistami. 

mgr Karolina Mazur
dr pytlak - 450
psycholog lublin

I. TERAPIA MIĘŚNI/POWIĘZI DNA MIEDNICY

Celem terapii mięśni/powięzi dna miednicy jest ustabilizowanie funkcjonowania mięśni i powięzi  w obrębie miednicy według autorskiego programu prof. Marka Jantosa z Australii, prowadzona przez certyfikowane terapeutki. Polega  na zniwelowaniu restrykcji mięśniowo- powięziowych w obrębie przykurczonych lub nadmiernie napiętych mięśni dna miednicy. Terapia jest połączona z treningiem mięśni dna miednicy z wykorzystaniem biofeedbacku. Zalecane jest kontynuowanie jej w warunkach domowych, po wcześniejszym instruktażu dotyczącym ćwiczeń i  obsługi urządzenia (UControl). UControl jest wypożyczany pacjentce na okres 3 tygodni. Jest to wystarczający okres do nabycia umiejętności pracy z mięśniami. Terapia ma na celu zmianę nawyków, które zmniejszają ryzyko nawrotu dolegliwości.

II. FIZJOTERAPIA

Terapia opiera się na wnikliwej diagnostyce funkcjonalnej pacjentki. Składowymi diagnostycznymi są: – ocena postawy ciała z wykorzystaniem specjalnych testów, – ocena wzorców ruchowych oraz nawykowych pozycji statycznych, – analiza pracy przepony oraz pozostałych mięśni oddechowych, – wywiad z wykorzystaniem skali Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) oraz analizą higieny snu

Pacjentka w przebiegu terapii dowie się jak świadomie postępować ze swoim ciałem, by ograniczyć ryzyko pojawiania się obszarów dysbalansu mięśniowo-powięziowego, otrzyma Checklistę higieny snu do codziennego uzupełniania, nauczy się wykonywać odpowiednie dla swojego stanu funkcjonalnego ćwiczenia oparte m.in. o metodę stretchingu powięziowego- Fascial Fitness, opanuje techniki właściwego oddechu statycznego oraz wysiłkowego.

Częścią terapii będzie 2 godzinny multi-zmysłowy manualny  masaż relaksacyjny całego ciała w celu uzyskania efektu globalnego rozluźnienia tkanek. Na obszarach wykazujących nadmierne napięcie terapeuta wykona rozluźnianie z wykorzystaniem metody Proprioceptywnego Nerwowo-Mięśniowego Torowania – Prioprioceptiv Neuromuscular Facilitation (PNF).

III. WSPARCIE PSYCHOLOGA

Psycholog towarzyszy pacjentce podczas procesu terapeutycznego oferując wsparcie i motywację. Informuje o możliwych trudnościach w przebiegu terapii. Pomaga pacjentce w zrozumieniu istoty choroby, jej wpływie na kondycję psychiczną. Spotkania rozpoczynają się wywiadem psychologicznym. Na każdym z 5-ciu spotkań psycholog stosuje metody relaksacyjne (EEG-Biofeedback, Trening Autogenny Schultza, Wizualizację), aby wspomóc terapię w zakresie miednicy i fizjoterapię, ale także aby pacjentka zyskała umiejętność samodzielnego radzenia sobie ze stresem. Podczas ostatniego ze spotkań pacjentce może towarzyszyć partner. Psycholog jest certyfikowanym terapeutą EEG-Biofeedback i posiada kwalifikacje do prowadzenia Treningu Autogennego Schultza z Wizualizacją.

Organizacja terapii

logo LUH

Terapia odbywa się w Lublinie w Ośrodku Terpa. Pacjentki pozostają pod opieką specjalistów przez 5 dni. Nocleg organizowany jest we własnym zakresie przez Pacjentkę. Rekomendujemy wybór obiektu w pobliżu naszego Ośrodka. Nasze Pacjentki mogą skorzystać z rabatu w sąsiadującym hotelu LubHotel. Istnieje również możliwość skorzystania z częściowego wyżywienia: dwudaniowego obiadu (wyżywienie jest dodatkowo płatne, zamówienia obiadowe można zgłosić na rejestracji każdego dnia do godz. 10.30). Na miejscu nasze pacjentki mogą skorzystać także z siłowni oraz zabiegów magnetoledoterapii. 

Koszty terapii i wizyty diagnostycznej

  • Terapia Recover: 3900,00 zł 
  • Porada online lub telefoniczna u specjalisty po zakończonej Terapii Recover:

– pierwsza – bezpłatna

– każda kolejna – 50 zł

 

  • Wizyta diagnostyczna oraz procedury podstawowe: 690 zł

WULWODYNIA

To rozpoznanie, które przynosi ulgę…

CZYM JEST WULWODYNIA?

  • świądem, pieczeniem, dyskomfortem,  nadwrażliwością, kłuciem, suchością, paleniem lub innym rodzajem bólu  wejścia do pochwy, cewki moczowej i odbytu;
  • może mieć zwiazek ze współżyciem (w trakcie lub po stosunku),  utrzymywać się stale (przynajmniej 3 miesiące) lub nawracać (najczęściej nie wiadomo dlaczego, na pewno w reakcji na stres);
  • dotyka do 16 % kobiet na jakimś etapie życia;  zwykle  rozpoczyna się u młodych kobiet, ale może występować u dzieci i kobiet po menopauzie
  • dotychczas stosowane leczenie nie przynosi stałej poprawy, odwiedziłaś już wielu lekarzy…

Od początku naszej pracy szukaliśmy skutecznego sposobu leczenia pacjentek z bólem ginekologicznym – wulwodynią. W 2012 roku dr Ewa Baszak-Radomańska otrzymała amerykańską nagrodę Dr. Stanley C. Marinoff Vulvodynia Career Development Award, przyznaną przez National Vulvodynia Association, przeznaczoną na stworzenie ośrodka leczenia pacjentek z wulwodynią.

Wulwodynia jest najbardziej zaniedbanym problemem w zakresie zdrowia kobiet. Najwiecej zachorowań notuje się u kobiet poniżej 25 roku życia a 75 procent pacjentek z wulwodynią ma mniej niż 34 lata. Jest przy tym nadal rzadko rozpoznawana; kobiety zazwyczaj cierpią przez wiele lat realizując kolejne wizyty u ginekologów i urologów (średnio 7 wizyt w ciągu roku) zanim zostanie im postawiona poprawna diagnoza. Pierwsze objawy wulwodynii mogą pojawić się już w dzieciństwie. 

Objawy wulwodynii to trwające co najmniej 3 miesiące uczucie nadwrażliwości, napięcia, podrażnienia, pieczenia, świądu lub palenia, rozrywania  w okolicy sromu, krocza, pęcherza moczowego, ujścia zewnętrznego cewki moczowej czy odbytu. Objawy nie muszą być spowodowane dotykiem czy naciskiem na srom (np. podczas współżycia czy długotrwałego siedzenia), ale bardzo często ból się nasila podczas tych aktywności. Nasilenie i lokalizacja bólu mogą zmieniać się w czasie, indywidualne różnice są znaczne. Niejednokrotnie ból sromu trudno jest precyzyjnie zlokalizować.

Ze względu na obszerne spektrum i możliwy obszar występowania dolegliwości określenie „wulwodynia” zastępowane jest nazwą przewlekły ból urogenitalny z tendencją do rozszerzenia na ano-urogenitalny.

Pierwszy raz wulwodynia opisana została w I w p.n.e. przez lekarza Soranusa z Efezu jednak dopiero XX wiek przyniósł rozwój badań w tym kierunku. 

Ból jest priorytetem zdrowotnym na świecie i choć może być uważany jako objaw choroby lub uszkodzenia, przewlekły i nawracający ból stanowi odrębny problem zdrowotny, chorobę samą w sobie.

Leczenie bólu stanowi priorytet w ochronie zdrowia na świecie, ponieważ sam w sobie jest chorobą i wymaga terapii. Z początkiem marca 2017 roku zaczęła w Polsce obowiązywać nowelizacja ustawy Praw Pacjenta.

Pacjent ma prawo do leczenia bólu i do oceny postępów w leczeniu bólu. Oznacza to, że lekarz nie może bagatelizować przewlekłego bólu sromu, który zgłasza pacjentka.

Nasze pacjentki o terapii Recover

“Z pełna świadomością będę polecać terapię w projekcie Recover i przekazywać innym, ze wcale nie trzeba godzić się na ból i dyskomfort. Zrozumiałam dzięki terapii ze nie jest to problem nefrologiczny ani infekcje, na które leczono mnie latami. Profesjonalizm, wiedza ogromna i zaangażowanie terapeutów pozwala na to, ze pacjent może w 100 % skupić się na sobie i dogłębnie zrozumieć problem. Terapeuci odpowiadają na wszystkie, choćby najmniej logiczne pytania i starają się w przystępny, ludzki sposób wyjaśnić zagadnienie. Pacjent  ma poczucie dobrego zaopiekowania się i ze w końcu jest w odpowiednim miejscu, wśród fachowców, którzy rozumieją problem i wszelkie z nim związane zagadnienia. Przy tym wszystkim terapeuci to świetni ludzie, którzy tworzą wspaniałą atmosferę bez tworzenia zbędnych granic. Jedyny i największy problem to taki, ze Pani Doktor i terapeuci są tylko w Lublinie.” 

(…) Pojechałam do Lublina na wizytę pod koniec kwietnia, trwała ona godzinę. Pani doktor przeprowadziła szczegółowy wywiad, badanie ginekologiczne oraz mapowanie bólu. Największy ból jaki odczuwałam przy dotykaniu wacikiem w skali 1-10 wynosił (…)   Nauczono mnie rozkurczać mięśnie dna miednicy. Wcześniej miałam wrażenie, że kompletnie nad nimi nie panuje. Już przy drugim spotkaniu nie odczuwałam bólu przy cewce moczowej (…) Terapia bardzo mi pomogła, współżycie w końcu jest możliwe. Moje mięśnie nadal się spinają, ale potrafię je rozluźnić (…)

(…) Dziękuję terapeutom zaangażowanym w projekt za pełen profesjonalizm. Mimo, ze pewne dolegliwości nie ustąpiły, po terapii wyjeżdżam z nastawieniem, ze w końcu będzie dobrze (…)

(…) Doskonale dobrany zespół! Pełen profesjonalizm, życzliwość, rzetelność. Pacjent czuje się komfortowo, bezpiecznie. Może liczyć na zrozumienie, wsparcie i zawsze może otrzymać niesamowitą wiedzę która ułatwi zrozumienie zakresu wulwodynii i radzenie sobie z nią.

Wulwodynia - Program RECOVER - leczenie w Lublinie

To rozpoznanie, które przynosi ulgę…

W naszym gabinecie stawiamy na profesjonalne oraz indywidualne podejście od każdego pacjenta, co pozwala nam na lepsze zapoznanie się z występującym problemem. Wulwodynia jest uciążliwym schorzeniem, którego skuteczne leczenie może przynieść satysfakcjonujące dla pacjenta rezultaty, dzięki którym możliwe stanie się ponowne czerpanie maksymalnej radości z życia. 

Wulwodynia - objawy

To rozpoznanie, które przynosi ulgę…

Częstym objawem wulwodynii jest pojawiający się podczas dotykania przedsionka pochwy  ból, który utrzymuje się nieprzerwanie przez co najmniej pół roku. Jego występowanie może pojawić się również podczas dotykania miejsc wacikiem, a dodatkowym objawem świadczącym o możliwości występowania tego nieprzyjemnego schorzenia jest zaczerwienie przedsionka pochwy.

Wulwodynia - leczenie

To rozpoznanie, które przynosi ulgę…

W przypadku wystąpienia nieprawidłowego napięcia mięśniowego w obrębie dna miednicy dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fizjoterapeuty oraz terapia mięśni/powięzi dna miednicy. W naszym gabinecie zyskujesz gwarancję profesjonalnego podejścia do problemu i pomoc oraz wsparcie w jego leczeniu. 

Wulwodynia - fizjoterapia

To rozpoznanie, które przynosi ulgę…

Fizjoterapia pozwala m.in. na ocenę postawy ciała, wzorców ruchowych i nawykowych pozycji statycznych, a także na naukę świadomego postępowania ze swoim ciałem. Ma to kluczowe znaczenie w leczeniu schorzenia, jakim jest wulwodynia. Lublin jest miejscem, w którym działamy na co dzień, jednak przyjeżdżają do nas pacjenci z różnych części Polski. 

TERPA FB (1)

Chcesz wiedzieć więcej na temat wulwodynii? Zapoznaj się z naszym ebookiem.

Pierwszy ebook o wulwodynii z zestawem praktycznych ćwiczeń

108,00 ZŁ

Bardzo polecam każdej kobiecie, która czuje się zmieszana nadmiarem sprzecznych informacji i zaleceń. Ta pozycja porządkuje i przekazuje w pigułce zestaw najważniejszych informacji. Czytając historie innych kobiet, miałam wrażenie, że każda z nich gdzieś po części miała miejsce w moim życiu. Mam nadzieję, że o wulwodynii zacznie mówić się głośniej i z większa śmiałością. 

 

Monika L.

Gdybym spotkała się z tą publikacją dwa lata wcześniej, zdecydowanie łatwiej byłoby mi obrać właściwą drogę postępowania… Polecam wszystkim kobietom, które chciałby dowiedzieć się więcej o swoim ciele. Być może będą mogły pomóc kiedyś mamie, siostrze czy przyjaciółce. Trzymam kciuki za każdą z nas. 

Iga R.



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.