Nowe wytyczne ACOG (Amerykańskie Towarzystwo Położnictwa i Ginekologii) z 26.01.2017r:

Według ACOG mniejsza liczba interwencji może oznaczać lepszą opiekę dla kobiet w ciąży niskiego ryzyka zgłaszających się do spontanicznego porodu o czasie

1. Pierwszy aspekt dotyczy opóźnienia hospitalizacji – przyjęcie na trakt porodowy przy 5 – 6 cm rozwarcia szyjki macicy (dotychczas to 4 cm).

Autorzy nowych zaleceń sugerują, żeby po zbadaniu rodzącej, we wczesnej fazie pierwszego okresu porodu (czyli przy niewielkim, do 5 cm rozwarciu szyjki macicy), lekarz uzgodnił z pacjentką przyjęcie do szpitala po pewnym czasie, po ponownej ocenie.
Pomocne może być także wskazanie alternatywnego miejsca, w którym kobieta może odpocząć i otrzymać wsparcie przed przyjęciem do szpitala.

2. Rekomendacje wskazują też na korzyści ze wsparcia emocjonalnego przez wyszkoloną osobę, taką jak doula (opieka „jedna na jeden”), oraz pozytywnego wpływu masażu, immersji wodnej, technik relaksacji w czasie porodu, oprócz leków uznanych za konieczne.
Korzyści ze wsparcia emocjonalnego profesjonalnej „towarzyszki porodu” to mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe, krótszy poród, większa satysfakcja pacjentki oraz mniej ingerencji chirurgicznych.

3. Kolejny aspekt to parcie – „przyj tak, jak chcesz” oraz parcie z otwartą głośnią, czyli bez zatrzymywania powietrza (stękając, sycząc, mówiąc, krzycząc czy śmiejąc się, w każdym razie na wydechu).
Ze względu na brak danych dotyczących parcia metodą Valsalvy (długie parcie na każdym skurczu, zatrzymując powietrze na wdechu), każda kobieta powinna być zachęcana do wykorzystania własnej techniki, która jest dla niej bardziej efektywna

 

02.2017

opracowała: poł. Izabela Dzieniecka

 

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij